poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test měřičů tlaku: Kterým lze důvěřovat?

19.11.2020

Polovina tonometrů v testu byla nepřesná. Lepší volbou jsou tlakoměry určené k měření na paži.

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala 16 měřičů krevního tlaku, šest na zápěstí (Beurer BC 21, Boso Medistar +, Braun iCheck7, Omron RS7 Intelli IT, Sanitas SBC 22, Veroval Compact na zápěstí) a 10 k měření na paži (Aponorm Basis Control Plus, Beurer BM 51 Easy Clip, Boso Medicus X, Braun Exact Fit 3, Braun Exact Fit 5, Medisana BU 535, Omron X3 Comfort, Sanitas SBM 22, Veroval Compact na paži, Visomat Comfort 20/40).

Pouze sedm modelů získalo celkově dobré hodnocení a všechny byly určeny k měření tlaku na paži. Byly to Boso Medicus X, Medisana BU 535, Omron X3 Comfort, Veroval Compact na paži, Braun Exact Fit 3, Sanitas SBM 22 a Omron RS7 Intelli IT. Přesnost měření sice nebyla dokonalá, pro domácí sledování krevního tlaku nicméně postačují.

Pravidelným měřením uživatel většinou sleduje, zda se tlak mění v čase, zda má tendenci stoupat nebo klesat. Proto je potřeba, aby byl tonometr v měření stálý, tedy aby opakovaně měřil stejné hodnoty. Zmíněných sedm modelů tomuto požadavku dostálo. Test potvrdil, že spolehlivější je měření tlaku na paži než na zápěstí, protože při správném umístění manžety se odečet provádí na úrovni srdce. Máte-li tonometr na zápěstí, musíte ruku ohnout v lokti, aby byla manžeta stejně vysoko, jinak je těžké vyhnout se chybám v údajích.

Dvě ze zařízení na zápěstí v testu lze spárovat s mobilní aplikací, která zaznamenává výsledky a vytváří graf jejich změn. Ostatní tlakoměry také ukládají naměřené hodnoty, ale většinou pouze do dalšího měření nebo vypočítávají průměr. Téměř všechny upozorňují na abnormálně nízký či vysoký tlak.

V testu propadly Beurer BM 51 Easy Clip, Braun iCheck7 a Sanitas SBC 22.

Cena tlakoměru neříká nic o kvalitě. Mezi dobrými tonometry byly dražší produkty, ale i ten nejlevnější vzorek na paži. Podobné to bylo i mezi nejhoršími.

Související články