poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Protizánětlivá strava může snížit riziko infarktu

20.11.2020

Konzumace většího množství protizánětlivých potravin může snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, infarktu a mrtvice.

Strava neovlivňuje zdraví pouze dopadem na váhu, hladinu cholesterolu nebo krevní tlak. Některé potraviny mohou také podporovat nebo naopak potlačovat chronické záněty v organismu. Zánět je reakce imunitního systému na nemoc nebo zranění.

Když máte infekci nebo se říznete, bílé krvinky produkují látky bojující s nákazou nebo chránící poraněnou oblast. Ty se uvolňují do krevního řečiště a zvyšují průtok krve do příslušné oblasti, což způsobuje zánět, který je dočasný a podporuje hojení. Imunitní systém však může někdy omylem považovat za hrozbu i zdravé buňky, což vede k chronickému zánětu, který může postupně poškodit zdravé tkáně.

Některé potraviny obsahují sloučeniny, jako jsou antioxidanty nebo fytochemikálie, které zánět tlumí. Jiné obsahují látky jako rafinované cukry nebo nasycené tuky, které v těle vyvolávají reakce podporující zánět, třeba vysokou hladinu krevního cukru nebo kornatění tepen.

Studie zveřejněná v odborném časopise Journal od the American College of Cardiology potvrdila souvislost mezi jídelníčkem zaměřeným na potlačení zánětů a kardiovaskulárními chorobami. Badatelé sledovali přes 200 000 mužů a žen po dobu až 32 let. Účastníci, jejichž jídelníček silně podporoval záněty v těle, měli o 46 % vyšší riziko srdečního onemocnění než ti, jejichž způsob stravování záněty maximálně potlačoval. J

de o jednu z prvních prací zabývajících se souvislostí mezi potravinami s protizánětlivým účinkem a rizikem srdečních nemocí či cévní příhody, aniž by se soustředily pouze na nutriční vlastnosti stravy. Její spolehlivost je založena na velkém počtu účastníků a dlouhé době sledování. Vědci porovnali příjem 18 skupin potravin, o nichž je známo, že ovlivňují zánět a riziko srdečních onemocnění či mrtvice. Zánět podporují například červené maso a uzeniny, sacharidy z bílé mouky a cukru nebo slazené nápoje. Mezi potravinami potlačujícími záněty jsou zelenina, celozrnné výrobky, ovoce, čaj, káva a víno. Jiný výzkum zveřejněný ve stejném časopise zjistil, že také pravidelná konzumace ořechů chrání organismus před zánětem. Je znám také protizánětlivý účinek extra panenského olivového oleje a tučných ryb.

Výsledky výzkumu ukázaly, že není nutné si odpírat vše, co zánět podporuje, a stačí pravidelně konzumovat protizánětlivé potraviny. Nikdo z účastníků se totiž zcela nevyhýbal „zánětlivým“ potravinám, ale někteří je konzumovali v podstatně nižším množství než jiní.

Jedná se o observační studii, takže výsledky neprokazují jednoznačně, že prozánětlivá strava způsobuje kardiovaskulární onemocnění, ale existuje reálný důvod si myslet, že by tomu tak mohlo být. Zatímco vědci sledovali mnoho faktorů, které mohou ovlivnit stav zánětu (kouření, váha, užívání aspirinu, vysoký krevní tlak, rodinná anamnéza kardiovaskulárních onemocnění), stále mohou existovat neznámé vlivy, které vysvětlují rozdíly ve výsledcích. Většinu sledovaných osob navíc tvořili běloši. Autoři studie však očekávají podobné výsledky i u probíhajících výzkumů s větším podílem černých a hispánských účastníků.

Podle Amy Keating, výživové poradkyně americké spotřebitelské organizace Consumer Reports, jsou výsledky nové studie potvrzením, jak důležitá je pestrá strava a dostatek zeleniny a celozrnných výrobků v jídelníčku.

Související články