poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Může být v balení čočky lepek? Při nedostatečném třídění ano

23.11.2020

Čočka je přirozeně bezlepková potravina, ale mezi čočkovými zrny z obchodu lze běžně nalézt obilná, která lepek obsahují. Osoby trpící celiakií musí koupené luštěniny před vařením zkontrolovat nebo si mohou koupit označený předvařený výrobek.

Španělská agentura pro bezpečnost potravin a výživu AESAN upozornila, že v čočce z obchodů se často vyskytují příměsi obsahující lepek, a to navzdory všem opatřením potravinářského průmyslu. Nemocným s celiakií může uškodit i malé množství tohoto proteinu, protože jedinou možnou léčbou je v současnosti pouze dodržování přísné bezlepkové diety.

Čočka je stejně jako jiné luštěniny přirozeně bezlepková potravina. Pěstitelé ji na polích běžně střídají s obilovinami, například s pšenicí, ječmenem nebo žitem. Každý rok roste na stejné půdě jiná kultura. Obilná semena, která zbyla ze sklizně předešlého roku, tak mohou vyklíčit spolu s luštěninovými. Stroje používané na polích a sklady pro oba druhy plodin jsou obvykle také společné. Přestože se na všech úrovních výrobního řetězce vyžaduje dodržování přesných postupů minimalizujících mísení potravin, není vždy možné kontaminaci stoprocentně vyloučit. Separační metody v praxi nestačí zachytit všechny obilná zrna, zejména u čočky, protože její zrna nejsou vždy větší než obilná. Proto nelze zajistit úplnou bezlepkovost čočky v obchodní síti.

Spotřebitelé by měli být upozorněni na tuto skutečnost varováním na obale, nejlépe s upřesněním, o jakou lepkovou příměs se může jednat. Lepek patří k základním alergenům a označení „bez lepku“ lze použít pouze u produktů, kde je jeho obsah zaručeně nižší než 20 mg na 1 kg výrobku.

Pokud se spotřebitel musí nebo chce zcela vyhnout konzumaci lepku, může tento problém řešit i sám, upozornila španělská organizace OCU. Sušené luštěniny před vařením důkladně přeberte a odstraňte z nich nežádoucí příměsi. Čím jsou luštěninová zrna menší, tím buďte opatrnější. Ačkoliv je nejlepší si pokrmy připravovat doma, na trhu lze také koupit vařené luštěniny bez lepku, u nichž je tato skutečnost jasně označena na balení. Rozhodně byste neměli na luštěniny zanevřít, zdraví prospívá nejméně jedna porce čočky, cizrny nebo fazolí týdně.

Související články