poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Internetové tržiště Amazonu neférově zvýhodňuje prodej vlastních výrobků

27.11.2020

Amazon zneužívá obchodní informace získané zprostředkováním služeb k podpoře vlastních prodejních aktivit. Evropská komise na něj podala žalobu za porušování pravidel hospodářské soutěže.

Internetová obchodní platforma Amazon zřejmě využívá citlivá data od nezávislých prodejců, kterým nabízí své služby, k vlastním propagačním účelům. Obchodníci Amazonu předávají informace o počtu objednávek a množství prodaného zboží, tržbách za konkrétní produkty, počtu on-line návštěvníků jednotlivých obchodů a jejich běžných nebo akčních nabídek. Jde rovněž o údaje o dopravě, dřívějších prodejích, zárukách a reklamacích. Amazon může pracovat s těmito informacemi při uvádění vlastních výrobků na trh, při vývoji a zdokonalování. Může tak efektivněji nastavit prodejní strategii. Oproti nezávislým prodejcům na stejném tržišti je tak ve výhodě. Takové jednání poškozuje transparentnost, porušuje pravidla férové konkurence a znevýhodňuje zákazníky.

Evropská spotřebitelská organizace BEUC, jejímž členem je také dTest, uvítala rozhodnutí Evropské komise o podání žaloby proti společnosti Amazon pro porušování pravidel hospodářské soutěže. Zákazníci mají právo na nejlepší výběr a možnost vybrat si zboží na základě férových informací, aniž by byli manipulováni ke koupi vlastních produktů Amazonu.

Amazon má velmi silnou pozici v oblasti internetového prodeje a v době koronavirové usnadňuje nákupy mnoha spotřebitelům. Dvojí role prodejce i tržiště mu však umožňuje nespravedlivě soutěžit s nezávislými prodejci. Takové praktiky mohou ve střednědobém a dlouhodobém horizontu poškodit spotřebitele. Když bude Amazon upřednostňovat své vlastní produkty a komplikovat obchodování menším prodejcům, dojde k omezení nabídky a následnému zvýšení cen.

Související články