poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co chybí a nechybí veganům

26.11.2020

Vegani nemají problém s nedostatkem vitaminu B12, ale jódu se jim nedostává, zjistila německá odborná studie. Jedí více vlákniny a mají nižší cholesterol.

Výzkum Federálního institutu pro hodnocení rizik (BfR) nesl název „Rizika a přínos veganské stravy“ a zúčastnilo se jej 36 veganů a 36 osob stravujících se tradičním smíšeným způsobem. Badatelé analyzovali vzorky krve a moči, vyhodnotili vyplněné dotazníky o životním stylu a srovnali stravovací deníky, které si účastníci vedli. Zjišťovali a porovnávali dopad veganského a smíšeného stravování na rozmanitost vitaminů a stopových prvků v organismu.

Vitamin B12 se přirozeně vyskytuje v mase, mléčných výrobcích a vejcích, proto bývá často uváděn jako látka, kterou vegani nemohou získat z rostlinné stravy. Jeho hladina se však ve vzorcích obou skupin nijak významně nelišila. Odborníci předpokládají, že veganští účastníci přijímají vitamin B12 z doplňků, jelikož jsou si svého problému vědomi.

Podle dotazníků o životním stylu vegani užívali více různých doplňků stravy než druhá skupina, aby vyvážili nedostatky jídelníčku. Přesto u nich byla zjištěna nízká hladina jódu, která vyvolává obavy. Mírný nedostatek jódu měly i osoby stravující se smíšeným způsobem, ale problém u nich nebyl tak vážný. Hladina jódu u třetiny veganů nedosahovala ani minimální hodnotu 20 mikrogramů na litr, stanovenou Světovou zdravotnickou organizací.

Výzkum BfR ukázal i kladné stránky veganské stravy, jako je vyšší konzumace vlákniny nebo nižší hladiny cholesterolu.

Související články