poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kvalitní přírodní krém nemusí být drahý a obejde se bez certifikace

1.12.2020

Mnoho certifikovaných přírodních kosmetických krémů pečuje o pokožku stejně dobře jako běžné produkty. Dobrá přírodní kosmetika nemusí být drahá a necertifikovaný krém může mít rovněž šetrné složení, ukázaly výsledky německého testu.

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala 11 pleťových krémů. Každý nabízel nejméně jednu organickou složku, osm mělo certifikaci přírodního výrobku a tři na obalu slibovaly přírodní složení. Zvítězil pleťový krém Pure & Natural Bio Aloe Vera značky Nivea (bez certifikace) a hned za ním se umístil cenově výhodný certifikovaný krém Alverde Aqua 24 h Hyaluron Hydro s mořskými řasami z drogerie DM.

Hydratační účinek vzorků byl testován na předloktích 20 osob po dobu dvou týdnů. Stejní účastníci používali anonymizované vzorky při péči o tvář ráno a večer po dobu pěti dnů. Posuzovali roztíratelnost, lepivost, vstřebávání, konzistenci, aplikaci, následné pocity suchosti, hladkosti nebo pružnosti pokožky. Laboratoř zjišťovala přítomnost a koncentraci rizikových vonných látek, jako je butylfenylmethylpropional (lilial) nebo hydroxyisohexyl 3-cyklohexenkarboxaldehydy (lyral).

Výrobky byly testovány na obsah mikroorganismů a bylo zkoumáno, jak se vypořádají se zavlečenými bakteriemi. Hodnotila se kvalita balení, ale také možnosti recyklace. Důležité bylo množství výrobku, které v balení zůstává a nelze jej vyjmout a použít. Tři odborníci posoudili čitelnost a jasnost informací na obalech a zkontrolovali, zda jsou doklady o složení a původu ingrediencí v souladu s požadavky příslušné certifikace přírodní kosmetiky.

U všech testovaných produktů byly jednotlivé složky deklarovány jako „ekologické“, jen některé nesly příslušné označení. Na kosmetiku bez certifikace se nevztahují žádné požadavky spojené s organickou kvalitou a podílem přírodních látek. Lepší je tedy zachovat si zdravou dávku pochybností, kupujeme-li klasický krém slibující přírodní složení. Označení „přírodní kosmetika“ totiž není nijak chráněno. Lze jej použít, aniž by výrobek splňoval určité normy. Pokud spotřebiteli záleží na skutečně přírodních ingrediencích, je odkázán pouze na kosmetiku s příslušnou certifikací. Jednotlivé certifikáty se od sebe liší přísností kritérií, ty lze najít na internetu. I většina certifikovaných produktů v testu však obsahovala látky, které zpříjemňují používání, například emulgátory ropného původu. Vzorky obsahovaly velké množství vody. Někteří výrobci vodu zařazují mezi přírodní složky, čímž zvyšují jejich poměr. Většina testovaných přírodních produktů pleti poskytuje dostatek vlhkosti, dobře se vstřebává do pokožky a zvláčňuje ji.

V předchozích testech přírodní kosmetika opakovaně selhávala. Výrobky si nedokázaly poradit s choroboplodnými zárodky, které do nich byly přidány v laboratoři při zkouškách trvanlivosti a konzervace. Tentokrát to byl problém krému Sensitive Care Jeunesse značky Provida Organics. U takových krémů se nesmí při nabírání používat prst, ale čistá špachtle. Potěšující bylo zjištění, že ani jeden krém neobsahoval problematickou syntetickou vůni lilial. Vzorky neobsahovaly minerální oleje ani mikroplasty. Přírodní látky ovšem nemusí být automaticky méně riskantní než sloučeniny vyrobené v laboratoři. Například éterické oleje mohou vyvolat alergie.

Ostatní krémy se v testu umístily v tomto pořadí: hydratační krém Bio Ale Vera značky Alviana, osvěžující zvlhčující krém s hydro efektem značky Sante, Professional Plus Balance Creme Fluid značky Hildegard Braukmann, hydratační krém Basis Sensitiv značky Lavera, hydratační přépravek Iris Erfrischende značky Weleda, vyživující denní krém od Living Nature New Zealand, Carrot Cream od The Body Shop, Soothing Mosturizer od Douglas Kora Organics a Sensitive Care Jeunesse Day Cream značky Provida Organics.

Související články