poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Neomezené Google Fotky končí. Zálohy fotografií se budou započítávat do vašeho limitu

2.12.2020

Internetová služba Fotky společnosti Google bude od jara součástí úložiště Disk a již nebude datově neomezená. Již nahrané fotky nezmizí, ale bezplatný prostor pro nahrávání dalších bude omezen.

Před pěti lety se internetová služba pro ukládání fotografií Picasa změnila v Google Photos nebo jednoduše Fotky. Každý uživatel Googlu mohl ve svém profilu zdarma uchovávat fotografie v neomezeném množství a s pohodlným rozlišením 16 megapixelů. Software nabízel praktické nástroje k úpravě, sdílení a spravování obrázků a složek.V posledních letech se Google Photos staly výchozím záložním systémem pro většinu smartphonů se systémem Android. Úspěch služby byl velký nehledě na možná rizika vyplývající ze způsobu spravování dat internetového gigantu.

1. června 2021 dojde k velké změně. Fotky se stanou součástí bezplatného datového balíčku Google Disku. Místo pro fotky již nebude neomezené a vše, co si v rámci účtu uložíte, bude zahrnuto do společných 15 GB. Uživatelé o své dosud uložené obrázky nepřijdou, všechny nově nahrané se ovšem budou dělit s dalšími dokumenty a složkami o společné uložiště. Změna se nevztahuje na majitele chytrých telefonů Pixel, u kterých fotky budou i nadále mimo datový limit Disku.

Pro ty, kteří nechtějí měnit své zvyklosti, Google nabízí možnost využít jeho placených služeb. Přibližuje se tak konkurentům Apple a Microsoft. Oproti nim je velikost bezplatného uložiště třikrát větší, dále se však podmínky vyrovnávají. Za 100 GB zaplatíte 1,99 eur měsíčně (stejně jako u služeb Apple a Microsoft), za 200 GB 2,99 eur a za 2 TB 9,99 eur za měsíc (obojí stejně jako u služby Apple). Roční frekvence plateb je o něco výhodnější. Společnost Google tvrdí, že více než 80 % běžných uživatelů bude 15 GB uložiště stačit na ukládání fotografií po dobu 15 let, ale to by na něm nesmělo být zálohováno nic dalšího. Podle belgické organizace Test-Achats je pro spotřebitele nejjednodušší vyřešit nastalou situaci zálohováním na vlastní externí pevný disk a používat uložiště účtu na Googlu jen pro skutečně potřebné záležitosti, například pro možnost sdílení s rodinou, přáteli nebo kolegy.

Sledujte aktualizace podmínek společnosti Google. Podle těch nejnovějších můžete například přijít o obsah služeb, které jste nevyužili po dobu delší dvou let, nebo o maily, dokumenty či fotky, dosáhnete-li datového limitu úložiště. Účet na Googlu tak ztrácí svou funkci běžného a pro mnohé hlavního úložiště dat.

Související články