poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mražení lososi v testu příjemně překvapili

9.12.2020

Mražené lososové filety v belgickém testu měly většinou velmi dobrou kvalitu. Jejich ceny se sice liší, ale nejlepší neznamená nejdražší.

V obchodech většinou najdete dva druhy lososa – tichomořského (Oncorhynchus spp.), který žije volně, a atlantického (Salmo salar), který pochází z umělých chovů. O chovaných lososech kolují zvěsti, že obsahují toxické látky, dostávají léčiva a doplňky a že to všechno je důvodem k omezení doporučené konzumace mastných ryb na jedno jídlo týdně. Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats testovala 15 vzorků zmraženého lososa.

Odborníci zkoumali výrobky na rezidua pesticidů, léčiv, těžkých kovů (kadmium, olovo, rtuť a arsen) a ethoxychinu (antioxidační přísada krmiva). Žádný z vzorků nemůže ohrozit zdraví konzumentů obsahem pesticidů, léčiv nebo těžkých kovů. V některých se vyskytovaly stopy ethoxychinu, protože test proběhl v přechodném období před jeho úplným zákazem. Vzhledem k nedostatku informací o jeho bezpečnosti již není povoleno jeho používání.

Pokud nechcete ohrozit přírodní rovnováhu, kupujte ryby s označením MSC (udržitelný rybolov) nebo ASC (odpovědný chov). Losos s certifikátem ASC, pochází z farmy, která funguje v souladu s životním prostředím, pečuje o zdraví ryb a jsou v ní dobré pracovní podmínky. Pokud na obalu není žádné označení, zkontrolujte druh ryby. Informace o něm pak najdete například na belgických internetových stránkách s průvodcem mořskými plody WWF.

Ceny lososů v obchodech neustále stoupají. Důvodem je rostoucí oblíbenost tohoto rybího druhu a omezená nabídka způsobená náročností chovu. Drahý losos však nemusí být nejlepší. Organické produkty v testu stály nejvíce, ale hned na druhém místě byl jeden z nejlevnějších. Na první příčku dosáhly lososové filety Boni Selection Bio. Jako velmi dobrá volba za dobrou cenu byly vyhodnoceny lososové filety Ocean Sea z Lidlu (druhé místo za kvalitu) a Golden Seafood z Aldi (11. místo za kvalitu). Kvalitní se ukázaly být také Atlantský losos (Iglo), filety Boni Selection, Escal Bio, Cora a Delhaize Bio.

Související články