poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak vybrat kvalitní krevety

10.12.2020

Umíte poznat kvalitní krevety? A víte, jak s nimi zacházet, aby chutnaly co nejlépe? Dánští kolegové se s námi podělili o zkušenosti získané v testech.

Krevety jsou vynikající surovinou pro různé pokrmy. Aby se jídlo povedlo, je důležité mít ten správný produkt. Na trhu jsou mražené krevety, krevety v nálevu nebo ve vakuovém balení. Mražené krevety mívají nasládlou neutrální chuť a jsou měkké. Krevety z nálevu jsou slané, lehce nakyslé, chuťově výrazné a pevné. Trvanlivost krevet ve vakuovém obalu zajišťuje plyn používaný při balení a nízká teplota skladování, předem se nezmrazí a nepřidává se k nim žádná konzervační směs.

Zmražené neloupané krevety mívají jednotnější velikost a v balení nejspíše nenajdete žádnou zlomenou. Mají pevnou strukturu jako krevety z nálevu, ale postrádají jejich kyselost. Chutnají zpravidla nasládle a hodí se k přípravě jednoduchých pokrmů bez velkého množství dalších surovin.

Podle dánské organizace Forbrugerrådet Tænk je podstatné si krevety před nákupem dobře prohlédnout. Měly by vypadat svěže. Nekupujte krevety s bílými skvrnami. Jsou to omrzliny, které kazí jejich chuť a narušují strukturu. Kupujete-li krevety na váhu nebo ve větším balení, budou mezi nimi větší i menší kousky. Je tedy vhodné zkusit jejich poměr odhadnout a počítat s ním.

Oblíbenost krevet je příčinou nadměrného lovu, a proto ohrožuje jejich populaci. Chcete-li podpořit udržitelnou produkci, kupujte si krevety s označením MSC (Marine Stewardship Council).

Jak s krevetami zacházet? Jsou-li zmražené, nechte je rozmrazit přes noc v lednici. Pomalé rozmazování jim dává lepší chuť a zachovává jejich texturu. Po rozmražení slijte nálev a nechte je odkapat v cedníku. Krevety neoplachujte, zbaví je to chuti. Je-li nálev příliš výrazný, můžete jej z krevet krátce smýt.

Související články