poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Farmaceutičtí giganti úmyslně pozdržovali prodej léčiv, dostali pokutu

11.12.2020

Evropská komise uložila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu za dohodu, podle které byl generický přípravek uveden na trh s šestiletým zpožděním, což zvýhodnilo prodej originálního léčiva.

Po soudním řízení o údajném porušení patentních práv společnosti Cephalon na výrobu a prodej účinné látky modafinil proti poruchám spánku farmaceutickou společností Teva se obě firmy v roce 2005 dohodly, že Teva nebude prodávat svůj generický modafinil do října 2012 a bude za to odškodněna jinými obchodními příležitostmi.

Prakticky byla dohoda ukončena již o rok dříve, když v říjnu 2011 společnost Teva převzala Cephalon. Evropská komise zahájila své vyšetřování v dubnu 2011. Její odborníci nyní po devíti letech došli k závěru, že dohoda mezi oběma výrobci porušila antimonopolní pravidla EU, uložili společnosti Teva pokutu ve výši 30 milionů eur a společnosti Cephalon ve výši 30,5 milionu eur. Dohoda umožnila výrobci Cephalon účtovat evropským pacientům a národním systémům zdravotní péče vyšší ceny za originální léčivo po dobu šesti let, než byla na trh uvedena levnější generická alternativa.

Evropská spotřebitelská organizace BEUC vítá rozhodnutí EK jako jasný signál farmaceutickému průmyslu, že dohody tohoto typu jsou nepřijatelné v jakékoliv podobě. Podle ní by měli být spotřebitelé odškodněni a kontrolním orgánům EU musí být umožněno řešit podobné případy rychleji.

Související články