poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test kávových filtrů ve většině případů odhalil obsah olova

16.12.2020

Více než polovina kávových filtrů ve švédském testu obsahovala velké množství olova, většina však neovlivní chuť kávy a při použití se neprotrhne.

Překapávaná káva je ve Švédsku velmi oblíbená a Švédové si ji dopřávají ve velkém množství během celého dne. Spotřebitelská organizace Råd & Rön testovala patnáct bělených i nebělených kávových filtrů z běžné obchodní sítě. Pouze v jednom z nich (Bellarom´s Coffee Filter, Lidl) nebylo detekováno žádné olovo. V devíti vzorcích bylo více olova, než stanoví maximální norma pro pitnou vodu, která byla zvolena jako referenční hodnota v testu. Nejvíce těžkého kovu obsahovaly filtry Coop Extra (21,1 µg na litr vodního výluhu). Mnoho olova bylo rovněž ve vzorcích Fixa z neběleného papíru (16,8 µg) nebo Fixa (12,5 µg/l). Kolegové zkoumali vzorky i na jiné nežádoucí látky. Žádný produkt neobsahoval měřitelné hladiny chloropropanolů ani chlorofenolů, v některých se vyskytovaly zanedbatelné stopy formaldehydu, gyoxalu a kadmia.

Byl proveden rovněž degustační test připravené kávy, při kterém se hodnotila chuť i celkové aroma. Po překapání některými filtry byl nápoj o něco více hořký nebo kyselý, ale ve většině případů byla káva dobrá. Dva filtry chuť kávy zhoršovaly (Coop a Coop Extra).

Říká se, nebělené filtry jsou šetrnější k životnímu prostředí, nebo že chuť nápoje připraveného s bílým filtrem se liší od chuti kávy připravené s hnědým filtrem. V testu se nic z toho nepotvrdilo. Nebělené filtry byly ekologicky šetrnější v dobách, kdy se k bělení používal chlór, ale dnes je těchto metod více a je těžké něco takového posoudit. Všechny filtry byly také dostatečně pevné a při použití se neprotrhly.

Nejlépe se v testu umístily filtry na kávu Melitta Gourmet. Jako nejvýhodnější byly vyhodnoceny filtry Bellarom od společnosti Lidl, které byly dostatečně kvalitní, umístily se na 3. místě a byly o dvě třetiny levnější než vítěz.

Související články