poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dvojí kvalita se týká i kosmetiky

17.12.2020

Složení stejných kosmetických výrobků se může v různých zemích lišit. 39 produktů v mezinárodním výzkumu mělo dohromady 176 různých variant a bylo v nich mnoho problematických chemikálií.

Společný výzkum 34 nevládních organizací z celého světa, například z Dánska, Francie, USA, Brazílie nebo Nového Zélandu, proběhl v létě 2020. Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk vybrala 39 krémů, pleťových olejů, tělových mlék, řasenek, zubních past nebo šamponů.

Podle výsledků měl jeden celosvětově dostupný šampon 13 různých složení. Dánská verze nedopadla nejlépe, a to kvůli obsahu salicytátu sodného, který se může negativně podepsat na plodnosti. V jiných zemích však stejný výrobek tuto látku neobsahoval, zato v něm byly jiné problematické chemikálie včetně pyrithionu zinečnatého, který může mít rovněž negativní účinek na plodnost, nebo vysoce alergenního methylisothiazolinonu a methylchloroisothiazolinonu (v Kanadě, USA a na Novém Zélandu). Ve zkoumaných kosmetických přípravcích bylo nalezeno celkem 63 nežádoucích chemických složek. 23 látek patří mezi endokrinními disruptory, poškozují plod a snižují plodnost. Kosmetika s problematickými přísadami byla objevena ve všech zemích, které se studie zúčastnily.

Dove Silky vyživující tělový krém se od výrobku prodávaného v Dánsku lišil v šesti zemích, maska na obličej Garnier PureActive 3in1 v 22 státech, krém na ruce Vaseline Intensive care v 13, řasenky Max Factor 2000 calorie mascara black a L´Oreal Million dollar lashes black v 11, Maybelline The colossal volum express mascara v 16 nebo šampon  Head & shoulders Shampoo classic clean v 15 zemích.

Rozdíl v přísadách stejných produktů znamená, že musíte být ostražití při nákupu kosmetiky na cestách nebo v zahraničních internetových obchodech. Když na e-shopu není uvedeno složení, vyberte si jiný výrobek nebo jiného prodejce. Internetové obchody v EU musí uvádět složení nabízených potravin, nemají však povinnost informovat o složení kosmetiky.

Související články