poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Batátové hranolky - hodnotnější, ale stejně kalorické jako bramborové

21.12.2020

Batátové hranolky mají vyšší výživovou hodnotu a více vlákniny než běžné hranolky, ale obsah kalorií je u nich v průměru stejný. Britský test ukázal, že je snadno okořeníte podle vlastních představ, ale kvalita výrobků se liší.

Spotřebitelská organizace Which? testovala 11 značek mražených batátových hranolků včetně výrobků McCain nebo Strong Roots a produkty privátních značek Aldi, Lidl či Tesco. Tým 62 degustátorů ve slepém testu hodnotil vzorky podle chuti, vzhledu, vůně a textury. Vítězné smažené batáty měly barvu pomeranče, uvnitř byly dokonale nadýchané a příjemně křupaly. Jen jeden výrobek dosáhl na doporučení Best Buy (Sainsbury's Sweet Potato Fries). Ty nejhorší byly vlhké a nevýrazné.

Hranolky ze sladkých brambor mají vyšší nutriční hodnotu a více vlákniny než hranolky z běžných brambor. Výsledky ukázaly, že průměrný obsah kalorií je v obou skupinách výrobků stejný. Všechny testované vzorky ovšem neobsahovaly stejné množství kalorií, tuků a nasycených mastných kyselin. Nejvíce jich bylo v batátových hranolkách značky Sainsbury, ty však měly také nejvíce vlákniny a bílkovin. Nejzdravější volbou se ukázal být výrobek značky M&S, v němž bylo o polovinu méně kalorií než v Sainsbury a obecně nejméně tuku.

Žádný vzorek neoslnil degustátory svým ochucením. Spotřebitelé tak mohou snadno okořenit batátové hranolky podle vlastní chuti. Hodí se k nim paprika, kajenský pepř, chilli. Med  a javorový sirup posílí přirozeně nasládlou chuť. Sušený cibulový nebo česnekový prášek sníží potřebu zbytečně solit. Batáty se dobře pojí s kouřovými příchutěmi. Experimentům se meze nekladou. Předem se však ujistěte, nakolik je výrobek již okořeněný a čím. V testu obsahovaly nejvíce soli hranolky z Aldi.

Doba přípravy batátových hranolků se liší podle značky. Sainsbury uvádí až 30 minut, zatímco Tesco pouhých 16. Všechny výrobky potřebují horkou troubu (minimálně 200 °C) a většina výrobců doporučuje nejméně jednou je obrátit během pečení. Některé hranolky, například od značek Sainsbury a Iceland, lze smažit. Příprava je pak rychlá, trvá pár minut a výsledek je křupavější. Zdraví prospěšnější je však použít troubu.

Související články