poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test virucidních gelů: V hlavní roli alkohol

22.12.2020

Rozdíl mezi mycími a antibakteriálními či virucidními přípravky na ruce lze v obchodech odhalit jen obtížně, zjistil rakouský test. Typ výrobku a obsah alkoholu jsou přitom rozhodující pro účinnou aplikaci a správný efekt.

V době pandemie je vysoká poptávka po výrobcích určených k hygieně rukou. Existují dva zásadně odlišné druhy – mycí prostředky a dezinfekční prostředky. Mycí prostředek je kosmetický výrobek a nechrání proti patogenům nebo na ně má jen velmi omezený účinek. Před viry chrání produkty s obsahem nejméně 80 % ethanolu nebo 70 % 2-propanolu. Ty je třeba aplikovat po dobu 30 vteřin v množství zhruba 3 ml. I menší koncentrace může viry usmrtit, aplikace však musí být delší a ve větším množství. Několik stříknutí a krátké vetření nestačí u žádného výrobku.

Rakouský svaz spotřebitelů VKI laboratorně testoval 22 prostředků na ruce. Před viry spolehlivě a rychle ochrání pouze čtyři. Dezinfekční gel značky John Alex, čisticí gel značky CF, krém na hygienu rukou Brüder Unterweger a produkt Certainly obsahovaly dost alkoholu, aby byly účinné po 30vteřinové aplikaci. Certainly se však prodává ve velké nádobě. Praktičtější je tak přelít jej do menších lahviček, abyste jej mohli nosit při sobě.

14 dalších výrobků mělo obsah ethanolu 62–75 %, ale jejich balení neumožňuje použití mimo domov nebo kancelář. Aplikace musí trvat delší dobu a je nutné použít velké množství přípravku. Správně označený dezinfekční prostředek na ruce (biocid) by proto měl obsahovat informace o množství účinné látky, správné dávce a délce aplikace.

Informace na obalech vzorků byly většinou problematické. Pouze tři (Certainly, John Alex. Niernsee KG a Vir) měly odpovídající popis. Některé produkty jsou nabízeny jako kosmetika, i když nejsou kosmetickým výrobkem. Sprej Primavera nese označení „s antimikrobiálním alkoholem“, čisticí hygienický gel Pure Green Med se prodává jako bakteriostatický („potlačuje růst bakterií“) a Unique Care gel na hygienu rukou jako „antibakteriální“. Všechna tato tvrzení znamenají, že se jedná o biocidní přípravek, který nemůže být prodáván jako kosmetika. Kromě toho by podle nařízení o biocidech neměly být biocidní produkty inzerovány jako „přírodní“.

Laboratorní zkoumání však odhalilo, že běžná kosmetika k hygieně rukou někdy obsahuje množství alkoholu, které má při vhodném použití biocidní účinek. Na obalech ovšem chyběly důležité informace, jako je obsah alkoholu či konkrétní pokyny k použití, proto je v regálech nešlo odlišit od obyčejných mycích prostředků.

Tento problém měly vzorky značek Brüder Unterweger, L'Occitane, The Body Shop, Yves Rocher a Legami Milano. Vzhledem k neúplným informacím na obalech a nedůslednému oddělování biocidních a kosmetických výrobků v obchodní síti je pro spotřebitele obtížné zvolit vhodné zboží. Přispívá to k mylnému názoru, že všechny výrobky pro hygienu rukou jsou stejně užitečné proti virům a bakteriím. Biocid smí být inzerován jako účinný proti určitému typu bakterií nebo virů pouze v případě, že proti nim byl testován. Jakákoli změna ve formulaci nebo doporučené aplikaci vyžaduje kontrolu účinnosti. I pro odborníky z testovacího týmu bylo v obchodech někdy obtížné rychle rozpoznat, zda je produkt účinný pouze proti bakteriím, nebo má také „omezený virucidní účinek“.

Nevhodné použití dezinfekčního prostředku může být dokonce škodlivé, pokud je aplikován příliš krátce nebo v nedostatečném množství. Nedostaví se očekávaný efekt a může se také vytvořit prostor k šíření rezistentních patogenů. Účinek dezinfekčních prostředků na ruce snižují rovněž některé jejich složky, například látky měnící konzistenci ve formě kapalných polymerů, ale také glycerin.

Související články