poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test řasenek odhalil řadu nedostatků

24.12.2020

Některé řasenky obsahují nežádoucí chemikálie. Přibližně polovina je bezpečná a lze ji doporučit všemi deseti, ukázal nový spotřebitelský test.

Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk podrobně zkoumala 37 vzorků řasenek od různých značek na přítomnost škodlivé chemie. 15 výrobků získalo nejlepší hodnocení, protože neobsahovaly problematické složky. Některé byly označeny jako hypoalergenní. Při jejich výrobě jsou kladeny zvýšené nároky na čistotu složení, na absenci niklu nebo stop dalších kovů. Osm vzorků obdrželo průměrné hodnocení kvůli neekologickým složkám nebo alergenním vonným látkám umělého či rostlinného původu. 14 produktů v testu propadlo, jelikož v nich byly endogenní disruptory, alergenní složky nebo fluoridy.

Například v řasence značky MAC test odhalil fluorovou látku PTFE známou pod názvem teflon. Fluoridové látky jsou pro životní prostředí problematické, protože se nerozkládají a hromadí se v přírodě. Mohou škodit zdraví. Výzkum zjistil v několika výrobcích přítomnost endokrinních disruptorů, jako jsou parabeny, BHT nebo cyklopentasiloxan. Každá taková řasenka dostala nejnižší hodnocení. Endokrinní disruptor BHT byl součástí sedmi vzorků, parabeny čtyřa cyklopentasiloxan dvou. Alergen chloroxylenol se vyskytl ve dvou produktech, imidazolidinyl v jednom a alkohol-akryloldimetyltaurát / beheneth-25 také v jednom. Cyklohexasiloxan, který je problematický pro životní prostředí, byl obsažen v jednom vzorku.

Výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články