poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V EU jsou tisíce tun kontaminovaného sezamu

1.1.2021

Odhalení ethylenoxidu v sezamu z Indie může být pouze špička ledovce. Kontroly dovozu do EU zřejmě nebyly dostatečně účinné.

Do Evropské unie bylo dovezeno 3 000 tun kontaminovaného sezamu od různých indických vývozců. Na začátku roku 2020 se objevilo varování před semínky s nadlimitním obsahem zakázané pesticidní látky ethylenoxid. Jde o chemikálii, která je v Evropě zakázaná kvůli svým mutagenním a karcinogenním účinkům. Způsobuje také poruchy plodnosti. Rozsah problému vycházel najevo postupně a k oficiálnímu stažení některých ze stovek problematických produktů došlo až v září.

Podle Evropské komise to nebyl ojedinělý případ. EU byla dříve nucena vyvinout silný tlak na indické výrobce, aby zabránila dodávkám sezamu s bakteriemi salmonely – jejich přítomnost se zjišťuje u každého pátého vzorku. Kvůli tomuto postupu pěstitelé pravděpodobně začali používat více ochranných přípravků, včetně pesticidů.

Sezam však dosud nebyl na vstupu do unie nijak zvlášť kontrolován na ethylenoxid. Nyní je situace jiná. Prověřuje se polovinavšech šarží indického sezamu. Ovšem skutečnost, že v měsících před definitivním odhalením problému mohlo být dovezeno ještě 3 000 tun sezamu, zpochybňuje účinnost těchto kontrol. Ročně se do Evropy doveze celkem 60 000 tun sezamových semínek z Indie.

Před některými výrobky na českém trhu varovala i Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Související články