poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Děti jsou dvakrát ohroženější dioxiny v potravinách než dospělí

6.1.2021

Dioxiny v potravinách živočišného původu jsou nejnebezpečnější pro děti, Obsah dioxinů v potravinách je naštěstí nižší než v minulosti. Legální limity by se však přesto měly ještě snížit.

Po dioxinové aféře z roku 1999, kdy byl zakázán dovoz belgického drůbežího masa a vajec do většiny evropských států včetně České republiky, se zákonné normy zpřísnily. V některých produktech se však stále nacházejí stopy rakovinotvorných látek.

Kolegové ze spotřebitelské organizace Test-Achats ve spolupráci s belgickým národním institutem veřejného zdraví Sciensano zkoumali hladinu dioxinů ve 30 různých potravinách. Výsledky potvrdily, že u dospělých a dospívajících osob je průměrné množství těchto látek ve stravě přijatelné. U dětí však dioxiny v potravinách přesahovaly tolerovatelnou týdenní dávku definovanou Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin EFSA – v průměru jim jsou děti vystaveny dvakrát více než příslušníci ostatních věkových skupin. Příčinou je zejména nižší tělesná hmotnost - škodlivé látky tak ohrožují jejich organismus i v menším množství. Dioxiny ve velkých dávkách způsobují kožní onemocnění chlorakné nebo zvyšují riziko některých druhů rakoviny. V menších dávkách mohou vést k poruchám plodnosti a zubním problémům.

Ze zmíněného výzkumu a poznatků o spotřebních zvyklostech vyplývá, že potraviny, které Belgičany nejvíce vystavují dioxinům, jsou brambory, sýr a mléko, méně pak olivový olej, máslo, margarín, jogurt, mleté maso a losos. Děti (3–9 let) je konzumují hlavně v mléce a bramborách, ale rovněž v sýrech, jogurtech, olivovém oleji, másle a margarínu, dospívající (10–17 let) také v pokrmech z mletého masa.

Na evropské úrovni již probíhají diskuse o dalším snížení zákonných limitů pro obsah toxických látek v potravinách. Proto lze doufat, že se situace v dohledné době zlepší.

Související články