poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Komunitní chladničky nabírají na popularitě

19.1.2021

Komunitní chladničky jsou dobrým způsobem pomoci potřebným nejen v době koronavirové. Ohrožené skupiny obyvatel chrání před hladověním a omezují plýtvání jídlem. Jejich počet ve světě přibývá.

Komunitní chladnička je obyčejná lednička na veřejně přístupném místě. Slouží všem. Může být na chodníku nebo poblíž oblíbené restaurace či obchodu, ale také například ve foyeru kina nebo na chodbě veřejné budovy. Provozují ji organizace, komunity i jednotliví dobrovolníci a každý do ní může darovat čerstvé potraviny, pokrmy nebo mražené výrobky. Potřební mohou potraviny vybírat neomezeně a zdarma.

Některé provozovatele v USA a dalších zemích propojuje síť freedge.org, která rovněž radí, jak veřejnou chladničku založit. Chladničky s bezplatnými potravinami jsou nástrojem sdílené ekonomiky a součástí rostoucího globálního hnutí pro přerozdělování jídla, které by se jinak vyhodilo, a proti nedostatku jídla a prostředků v chudých komunitách.

Údaje Pulse Survey ze statisticky reprezentativního vzorku amerických domácností ukázaly, že před 13. březnem 2020 se k nedostatku jídla přiznalo asi 30 % domácností, ale po masivním nástupu epidemie covid-19 už na začátku dubna číslo stouplo na 43 %. Průzkum spotřebitelské organizace Consumer Reports v srpnu a září 2020 svědčí o stále rostoucím počtu Američanů, kteří jsou závislí na jídle z potravinových bank a podobných služeb. 2 z 10 osob uvedlo, že již získaly jídlo přes bezplatné distribuční sítě, ale polovina těchto lidí před pandemií nikdy takovou pomoc nepotřebovala.

Některé komunitní chladničky mají specifické cíle – propagovat ekologicky odpovědné stravování nabídkou veganských a vegetariánských potravin nebo omezit vyhazování potravin z konkrétních obchodů, trhů a stravovacích zařízení. Veřejné ledničky jsou nenásilným způsobem sousedské pomoci, podobně jako sdílené knihovničky a knižní budky, ale také místem sdružování. Jejich hlavním přínosem je však snížení počtu hladovějících občanů.

Podle aktivistů mají velké výrobní podniky a prodejní společnosti v USA výhody z existence nejchudších vrstev, protože jim americký systém nabízí úlevy za některé kupónové slevové programy nebo při vytváření pracovních míst pro nekvalifikované nemajetné skupiny obyvatelstva.

Běžná chladnička není uzpůsobena k provozu ve venkovních podmínkách. Může však být v dřevěné skříni nebo boudě či na veřejně přístupném krytém místě. Uvažujete-li o založení veřejné chladničky, můžete využít zkušeností členů organizace Freedge nebo jiných organizací s obdobným zaměřením. Darovat potraviny mohou výrobci, obchody s potravinami, místní restaurace i jednotlivci. Chcete-li do ledničky přispívat, obraťte se na jejího provozovatele.

Informace o českých komunitních lednicích najdete vyhledáním na internetu, na stránkách organizací bojujících proti plýtvání jídlem nebo některých charit, ale i na sociálních sítích.

Související články