poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Brexit změnil řadu podmínek pro online nákup i cestování

27.1.2021

Brexitová dohoda o vztazích mezi Velkou Británií a Evropskou unií řeší také spotřebitelské otázky. Některé ź nich se zásadně mění, jiné částečně, případně mají omezenou časovou platnost. Shrnula je evropská spotřebitelská organizace BEUC.

Zájmy spotřebitelů patří mezi klíčové cíle brexitové dohody. Zákazníci internetových obchodů mají být i nadále informováni o nabízených produktech, prodejci, plné ceně či svých právech a provozovatel musí zaručit možnost reklamace i vrácení zboží jako doposud. Produkty vyrobené ve Velké Británii budou i nadále dostupné v rámci bezcelního obchodu. Obě strany pokračují ve spolupráci na bezpečnosti výrobků, budou si pravidelně vyměňovat informace o nebezpečných produktech a koordinovat svou práci. Nepřeruší se ani dodávky energie.

1. ledna 2021 však nastaly také mnohé změny. Při nákupu od britského obchodníka je třeba zaplatit celní nebo další poplatky u zboží, které není vyrobeno ve Velké Británii. Spotřebitelé by však měli být informováni o celkové ceně již v době nákupu.

BEUC vyzývá k efektivní spolupráci regulačních orgánů EU a Velké Británie v oblastech antimikrobiální rezistence, dobrých životních podmínek zvířat, udržitelné výroby potravin, politiky hospodářské soutěže, kybernetické bezpečnosti, zdraví a finančních služeb. Dohoda nezahrnuje ujednání, podle kterého by příslušné úřady musely spolupracovat při ochraně spotřebitelských práv. Není ani jasné, jak bude právo zákazníka na informaci o ceně včetně všech poplatků fungovat v praxi.

Problémem se mohou stát roamingové poplatky. Ačkoliv mnoho operátorů je zatím nehodlá zavést, zakotvení této otázky v dohodě mohlo přinést jistotu i do budoucna.

Pozměnila se rovněž pravidla pro cestování do Velké Británie. Občané EU nepotřebují vízum. Cestovat na občanský průkaz lze do 30. září 2021, poté bude nutný cestovní pas. Práva cestujících na obou stranách Lamanšského průlivu jsou zatím stejná, ale příslušné právní předpisy se mohou časem změnit, což z dlouhodobého hlediska povede k odlišným právům cestujících.

 Lidé kupující služby od britského poskytovatele, který se na ně aktivně nezaměřuje (nemá unijní internetovou doménu nebo doménu některé členské země, neinformuje o ceně v měně unijních zemí), nebudou již chráněni unijními zákony, například v případě bankrotu hotelu. Spotřebitelé se musí pro takový případ dodatečně pojistit. K řízení motorových vozidel ve Velké Británii není nutný mezinárodní řidičský průkaz. Pro krátkodobé pobyty zůstává v platnosti také evropský průkaz zdravotního pojištění. Telekomunikační operátoři nemusí uplatňovat příplatky za hovory, SMS a používání dat, ale mohou se pro ně také rozhodnout, protože pravidla EU pro roaming již nezahrnují území Velké Británie. Před cestou zjistěte podmínky svého mobilního operátora.

Při návratu z Velké Británie již nelze dovážet maso nebo mléčné výrobky a povolené je pouze omezené množství alkoholu či tabáku. Výrobky vyšší hodnoty musíte proclít (v ceně přes 300 eur vlakem či autem a 430 eur letadlem nebo trajektem).

Do konce června 2021 je třeba zaplatit DPH při nákupu z online obchodu se sídlem ve Velké Británii za více než 22 eur. Od července 2021 se to bude vztahovat na vše bez ohledu na cenu. K tomu připočítejte clo za produkty z třetích zemí. Čtěte pozorně obchodní podmínky e-shopu. Pokud není uvedeno jinak, všechny spotřebitelské spory budou řešeny podle britského práva, zatímco při sporech v rámci EU se jimi zabývají soudy v domovské zemi zákazníka.

Související články