poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Blíží se konec množíren psů a koček?

1.2.2021

1. února 2021 vstoupila v platnost rozsáhlá novela zákona na ochranu zvířat. Mnoho změn se vztahuje na chov domácích mazlíčků, především psů a koček. 

Pojem množírna obsahuje nejtypičtější znaky a jevy, které se s tímto typem podnikání vážou. K hlavním znakům množíren patří kumulace velkého počtu zvířat na jednom místě za nevyhovujících podmínek. Správné podmínky pro chov zahrnují uspokojení fyziologických, biologických a etologických potřeb zvířat.

Podnikatelé v oboru chovu psů a chovatelé tří a více fen budou mít nově povinnost vést evidenci prodaných a darovaných štěňat a svým zákazníkům budou muset poskytovat informace o krmení a správné péči. Záznamy o narozených štěňatech se budou zapisovat do evidenčních listů, jejichž formulář bude k dispozici na internetových stránkách ministerstva zemědělství a které budou povinně uchovávány po dobu tří let od vrhu. Nový majitel dostane kopii evidenčního listu nebo jiný dokument se stejnými údaji.

V některých případech je hlavním problémem příliš častá reprodukce vedená především čistě ekonomickým zájmem bez ohledu na zdraví samic. Příliš častá březost přitom fenu či kočku neúměrně vysiluje a není v souladu s požadavky na ochranu a pohodu zvířat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Proto se zákonná povinnost dodržovat podmínky reprodukce nově vztahuje také na chovatele tří a více fen. Na zákon naváže vyhláška, která stanoví další podmínky pro chovy psů a koček a je nyní v připomínkovém řízení. Předpokládá se, že vstoupí v účinnost prvním dnem roku 2022.

Novela zakazuje prodej či předání psa nebo kočky novému majiteli na veřejném prostranství. Prodejci mláďat z nelegálních chovů se totiž snaží zabránit svým zákazníkům v návštěvě chovu, aby je neodradili a zachovali si ilegalitu. Zakazuje se rovněž prodej psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.

Související články