poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Odmítání hotovosti v době pandemie

2.2.2021

Každý třetí občan Spojeného království se během pandemie setkal s odmítnutím platby v hotovosti. Omezení hotovostních plateb v maloobchodě ohrožuje nejzranitelnější společenské skupiny.

Podle průzkumu spotřebitelské organizace Which?, kterého se účastnilo 2004 osob, se s tímto problémem setkalo při nákupu potravin 28 % respondentů, při návštěvě baru nebo restaurace 24 % a u nákupu čisticích prostředků 21 %. 44 % pocítilo frustraci, 26 % bylo znepokojeno a 23 % se cítilo trapně.Na hotovosti jsou přitom závislé miliony lidí.

Osoby s nižšími příjmy obvykle používají jen hotovost. Umožňuje jim to lepší kontrolu příjmů a výdajů.Přibližně 13 % respondentů, což v přepočtu na obyvatelstvo země odpovídá sedmi milionům osob, uvedlo, že by bez hotovosti měli značné problémy. Dalších 5 % lidí se bez hotovosti cítí ztraceni a nemohou vést normální život. To odpovídá více než dvěma a půl milionů lidí. Pokud obchody a podniky odmítnou přijímat hotovost, hrozí vyloučení těchto skupin, z nichž mnohé patří k společensky nejzranitelnějším, z normálního života. Asi 53 % respondentů od začátku prvního lockdownu na jaře 2020 skoro přestalo používat hotovost, z toho 46 % proto, že je od toho odrazovaly samotné obchody.

Podle kolegů z Which? by měla být možnost hotovostní platby zaručena zákonem. Majitelé obchodů a podniků totiž mají právo rozhodovat o používaných platebních metodách a zákazníci si toho nejsou vědomi.

42 % osob v průzkumu Which? uvedlo, že používají méně hotovosti, protože považují platby kartou za bezpečnější. Opatrnost je při pandemii pochopitelná, ale jen několik týdnů před prvním omezením Bank of England uvedla, že riziko používání bankovek není větší než dotýkat se jiných povrchů, například zábradlí, klik nebo kreditní karty. V listopadu to potvrdily výsledky vědeckého výzkumu o šíření patogenů na mincích a bankovkách. Podle nich je riziko spojené s hotovostí nízké, zejména ve srovnání s předměty, jako jsou nákupní vozíky, dotykové obrazovky samoobslužných pokladen nebo prodávané zboží.

Množství plateb v hotovosti ovšem klesá nezávisle na pandemii. Podle britských úřadů se jejich podíl mezi lety 2014 a 2019 snížil ze 46 % na 23 %. Přesto je stále velký počet obyvatel, kteří nejsou ochotni nebo ani schopni přežít bez fyzických peněz, další je považují za jistou pojistku. Organizace Which? proto uvítala vládní návrh, aby úřad pro finanční etiku FCA, kontrolující finanční trhy, byl pověřen dohledem nad přístupem k hotovosti ve Spojeném království.

Související články