poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Deset tipů, jak doma neplýtvat potravinami.

8.2.2021

Plýtvání potravinami škodí životnímu prostředí stejně jako plastové odpady, a to především kvůli zbytečně spotřebovaným surovinám a energii při výrobě a distribuci. Přitom většina potravinového odpadu pochází z domácností, nikoliv z průmyslu nebo obchodu. Britská organizace Which? shrnula 10 snadných způsobů, jak plýtvání regulovat.

Uspořádejte si kuchyň. Problémem může být skříňka nebo chladnička plná uložených a zapomenutých produktů nebo pokrmů. Řiďte se zásadou, že co jste koupili nejdříve, musíte také dříve spotřebovat. Mějte v lednici nebo špajzu krabici či poličku, kde budou potraviny k rychlé spotřebě. Dvakrát týdně proveďte inventuru zásob, třeba v rámci úklidu kuchyně.

Sledujte trvanlivost potravin a věnujte zvýšenou pozornost těm, které se rychleji kazí, například masu, rybám nebo listové zelenině. Některé výrobky lze konzumovat i po datu uvedeném na obale

Upravte porce. Zkuste si najít vlastní způsoby, jak posoudit velikost nákupu nebo porce při vaření. Například jeden hrnek běžné velikosti plný nevařené přílohové rýže vystačí pro čtyři osoby.

Plánujte. Podle světového fondu pro ochranu přírody (WWF) vyhazujeme 30 % koupených potravin. Budete-li vaření plánovat dopředu, snáze vytvoříte optimální nákupní seznam. Držte se jej – utratíte méně a nebudete muset jídlo následně vyhazovat. Plánovaní vám také ušetří čas, protože přizpůsobíte vaření svým možnostem.

Buďte kreativní. Výzkumy ukazují, že 41 % vyhozených potravin tvoří uvařené pokrmy. Přitom není těžké již připravené jídlo recyklovat do jiných chutných receptů. Třeba klasická boloňská omáčka se může další den použít do chilli con carne, masového nákypu či lasagní.  Polévku lze uvařit téměř ze všeho a z ovoce či zeleniny jednoduše uděláte smoothie.

Mrazte. Do mrazáku můžete dát skoro všechny uvařené pokrmy, ale také potraviny s blížícím se datem spotřeby. Větší pokrmy rozdělte na porce, snáze pak určíte množství k rozmražení. Tvrdé sýry před zmrazením nastrouhejte a vejce dokonale rozšlehejte.

Kompostujte. Způsobů je hodně a elegantní kompostér lze mít i v kuchyni. Pomůže vám zmenšit objem odpadu a prospějete své či sousedově zahradě nebo komunitním záhonkům.

Vyhněte se jednorázovému. Omezte použití jednorázových pomůcek. Místo jednorázových utěrek používejte staré rozřezané utěrky nebo nepoužitelná trička, které lze opakovaně prát. Papírové ubrousky nahraďte látkovými. Mycí houbička může být z konopí nebo recyklovatelné pěny. Plastovou kuchyňskou folii nahradí víčka různých velikostí, látkové výrobky nebo voskované plátno. Koupit lze rovněž kompostovatelnou fólii. Na svačinu nebo do mrazáku mějte opakovaně použitelné silikonové sáčky a skleněné nebo ocelové nádoby či sklenice od jiných potravin. Ke skladování zeleniny se hodí bavlněné, konopné nebo lněné tašky.

Nakupujte na věky. Investujte do nožů, které lze opakovaně brousit, nerozbitného nádobí nebo kvalitních opravitelných spotřebičů s delší zárukou. Nezavrhujte nákup z druhé ruky.

Sledujte teplotu chladničky. Teplota do 5 °C prodlouží životnost mléka a dalších potravin podléhajících rychlé zkáze.

Související články