poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Spotřebitelské organizace si stěžují na Nintendo Switch

9.2.2021

Evropská spotřebitelská organizace BEUC podala Evropské komisi stížnost na funkčnost hrací konzole Nintendo Switch. Problémem je předčasné zastarávání a zavádějící opomenutí klíčových informací v komunikaci se spotřebiteli. BEUC tyto skutečnosti považuje za nekalé obchodní praktiky zakázané legislativou EU.

Stížnosti byly zaslány rovněž národním kontrolním orgánům v Belgii, Francii, Itálii, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, Řecku, Slovensku a Slovinsku. 25 000 spotřebitelů vyjádřilo nespokojenost s herním ovladačem Joy-Con. Herní postavy se často hýbou, aniž by se hráč dotkl ovladače.

Podle uživatelů se ovládání porouchalo v 88 % případů již během prvních dvou let. Průzkum zahájila i britská organizace Which?. Od uvedení na trh se po celém světě prodalo více než 68 milionů konzolí Nintendo Switch. Prodeje stoupaly také během pandemie.

BEUC a její členové požadují celoevropské vyšetřování a okamžité řešení ze strany výrobce. Dokud nebudou napraveny chyby v prodávaných přístrojích, mělo by být vadné ovládání opravováno zdarma a spotřebitelé musí být o problémech informováni.

Na nátlak spotřebitelů a jejich organizací ve Francii a Belgii společnost Nintendo prodloužila záruku z jednoho na dva roky a souhlasila s nutností informovat zákazníky o existujících potížích.

Žádný výrobce ani prodejce by neměl uvádět na trh produkty, které se rychle porouchají. Aby se spotřebitel mohl správně rozhodovat, musí mít korektní informace o životnosti zařízení už před nákupem.

Související články