poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Home office a bezpečnost dětí

12.2.2021

Domácí kancelář musí být na rozdíl od té firemní zvlášť bezpečná pro celou rodinu. Jak tedy předcházet nehodám a zajistit, aby si děti neublížily, když mají rodiče home office?

Může to být náročnější než vybalení notebooku. Zejména v rodině s dětmi je nutné brát ohled na jejich bezpečnost. Rizikem jsou kabely, kancelářské potřeby, stoly ihromady knih. Britská spotřebitelská organizace Which? nabídla několik základních řešení.

Uchovávejte své vybavení mimo dosah dětských ruček, na vysokých policích nebo skříních. I drobné kancelářské potřeby, jako jsou pera nebo kancelářské sponky, mohou způsobit udušení. Baterie, zejména knoflíkové, jsou při požití nebezpečné a dokonce smrtelné, proto je ukládejte na bezpečné místo. Staré baterie řádně zlikvidujte.

Uzamkněte zásuvky a skříňky.Můžete použít také bezpečnostní západky. Tím zabráníte dětem v přístupu k potenciálně nebezpečným předmětům uvnitř a předejdete poranění prstíků.

Zakryjte a zajistěte kabely.Ty mohou vyvolat úrazu elektrickým proudem. Lze se jimi uškrtit nebo o ně zakopnout, takže by nikde neměly ležet volně. Nemůžete-li mít elektronické přístroje blíže zásuvce, použijte k zajištění kabelů suchý zip nebo lepicí pásku. Počet kabelů můžete snížit používáním bezdrátových zařízení, například myši, klávesnice, sluchátek nebo reproduktorů.

Zajistěte stabilitu nábytku.Ujistěte se, že jsou knihovny, kartotéky a další kusy dokonale stabilní a pokud možno připevněné ke zdi, aby se na dítě nepřevrátily. Ze stejného důvodu nevytvářejte hromady knih a složek. Máte-li židli na kolečkách, vždy se před posunutím dozadu ujistěte, že za vámi není batole.

Použijte chráničena rohy a ostré hrany stolů, židlí a menších skřínek. Jsou levné, snadno se instalují a chrání padající dítě před úrazem.

Pozor na visící šňůry. Máte-li žaluzie, ovládací šňůrky zabezpečte připevněním do háčku. Dítě se tak do nich nezamotá.

Domácí pracovnu zamykejte, pokud je to možné. Nenechávejte v ní malé děti bez dozoru. Pomoct může i bezpečnostní zábrana.

Související články