poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dobře živené a zabavené kočky nemají potřebu lovit venku

3.3.2021

Masitá strava a pravidelné hry snižují potřebu domácích koček lovit volně žijící živočichy, ukázal anglický výzkum.

Doposud byl za jediný bezpečný způsob, jak zabránit domácím kočkám lovit venku, považován chov bez možnosti procházek mimo dům. Studie vědců z Ústavu pro životní prostředí a udržitelnost univerzity v Exeteru však ukázala, že toho lze docílit i méně omezujícím způsobem. Konzumace kvalitního krmiva s bílkovinami masného původu snížilo počet ulovených živočichů, které si pozorované kočky přinesly domů, o 36 %. Pět až deset minut hraní s majitelem vedlo k stejnému výsledku v 25 % případů.

Výzkum byl založen na 12týdenním pozorování 355 koček v 219 domácnostech. Majitelé pohybovali hračkou s peřím na hůlce nebo provázku, na kterou kočky mohly číhat, pronásledovat ji a lovit. Po každé takové hře dostalo zvíře hračku tak, aby si s ní mohlo hrát a mělo dojem skutečného usmrcení oběti.

Zatím není jasné, které složky krmiva s masovými proteiny vedly ke snížení venkovního lovu. K dalším krokům odborníků proto patří prozkoumat, které látky tento efekt vyvolávají. Tým bude zkoumat také důsledek různých her a bude se snažit odhalit kombinaci činností, která by potřebu živého lovu oslabila ještě více.

Výzkumníci sledovali také vliv známých prostředků na snížení potřeby lovu. Barevný obojek Birdsbesafe redukoval počet zabitých ptáků o 42 %. Ulovených savců však neubylo. Zvonky pro kočky neměly žádný znatelný účinek, což znamená, že některé kočky se naučí lovit i s ním.

Nové poznatky ukazují, že majitelé koček mohou jednoduše podpořit pohodu svých miláčků a zároveň před nimi uchránit volně žijící živočichy, zejména ptáky, uvedl internetový časopis Science Daily.

Související články