poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

AliExpress mění podmínky pro Evropany

4.3.2021

Internetové tržiště AliExpress přizpůsobilo své prodejní podmínky evropskému spotřebitelskému právu.

Platformu AliExpress využívají převážně čínští výrobci a obchodníci k prodeji svých produktů mimo Čínu. Stránky jsou k dispozici v různých evropských jazycích a mají tak potenciál přímo oslovit 300 milionů lidí. Spotřebitelské organizace v Belgii, Francii, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Portugalsku a Španělsku upozornily národní kontrolní orgány na rozdíl mezi požadavky v EU a praktikami provozovací společnosti Alibaba. Nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) vydal oficiální napomenutí.

Nově mohou zákazníci z EU řešit spory s dodavatelem prodávajícím na platformě AliExpress u soudu ve své zemi, zatímco dříve se museli obracet na arbitrážní úřad v Hongkongu. Mohou rovněž vrátit zboží do 14 dnů bez udání důvodu. AliExpress již poskytuje jasnější informace o zákonné záruční době v délce minimálně 2 let, která platí v EU.

„Pokud chce společnost Alibaba obchodovat na evropském trhu, musí respektovat pravidla, která zde platí. Ta mají za cíl chránit spotřebitele, když se během nákupu nebo po něm něco pokazí, a nelze je svévolně měnit,“ uvedla Sandra Molenaar, ředitelka nizozemské organizace Consumentenbond.

Související články