poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Náhražky masa mohou být nezdravé

9.3.2021

Rostlinné náhražky masa často obsahují terciárně zpracované složky, a proto neprospívají zdraví. Sledujte jejich složení a nekonzumujte je pravidelně.

Některé vegetariánské výrobky se snaží co nejvíce napodobit maso svou texturou, vzhledem i chutí, ale bývají v nich terciárně zpracované ingredience, například emulgátory, barviva, dextróza či izolát sójového proteinu. V běžné stravě je však třeba vyhýbat se terciárně zpracovaným potravinám, protože zvyšují riziko vzniku rakoviny, kardiovaskulárních nemocí, cukrovky 2. typu nebo obezity.

Masové náhražky ovšem snižují spotřebu masa, což zdraví prospívá. Řešením je konzumaci hotových náhražek omezit a vybírat pouze ty, ve kterých je co nejméně terciárně zpracovaných složek. Ujistěte se, že výrobek není příliš tučný a neobsahuje příliš soli. Podle belgické spotřebitelské organizace Test-Achats má 100 g kvalitní masové náhražky obsahovat nejméně 12 g bílkovin, maximálně 10 g tuku (z toho jen do 5 g nasycených mastných kyselin) a ne více než 1,25 g soli.

Maso dodává tělu vitamin B12, železo a vysoce kvalitní bílkoviny obsahující všechny esenciální aminokyseliny. To vše lze získat také z jiných surovin, ale je třeba umět s nimi zacházet a znát jejich nutriční vlastnosti. Chcete-li připravit jídlo bez masa nebo ryb, vyzkoušejte vegetariánský recept s čočkou, tofu nebo cizrnou. Prospějete sobě i přírodě.

Související články