poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test fazolí z plechovky: Dražší neznamená lepší

15.3.2021

Fazole v konzervě od privátních značek nákupních řetězců byly v britském testu se slepou ochutnávkou mnohem lepší než výrobky známých značek. Množství soli nebo cukru nemělo dopad na výslednou chuť.

Kvalitu vzorků hodnotilo 62 milovníků fazolí z plechovky v slepém chuťovém testu organizace Which?. O jejich přízeň usilovalo 11 výrobků včetně renomovaných Heinz či Branston a privátních značek obchodních řetězců Aldi, Lidl, Morrisons, Sainsbury´s, Tesco nebo Waitrose, Nejlépe si vedly vzorky privátních značekWaitrose a Co-op, které získaly také doporučení ke koupi Best Buy. Nízká cena a velmi dobrá chuť z nich dělají nejvýhodnější koupi pro spotřebitele. To ovšem neznamená, že všechny privátní značky mají vynikající fazole, například Tesco Baked Beans v rajčatové omáčce ochutnavači zavrhli kvůli nevýrazné chuti a vodnaté omáčce.
Znát levné konzervované fazole dobré kvality se vyplatí – vítězové testu byly více než dvakrát levnější než Heinz Baked Beans a Branston Baked Beans, které se umístily na čtvrtém a pátém místě.

Jaký vliv má na chuť výrobku obsah cukru nebo soli? Výsledky hlavního testu neukázaly žádnou souvislost mezi celkovou chutí a množstvím cukru a soli.Ve skutečnosti bylo těchto dochucovadel v nejlépe hodnocených plechovkách méně než v ostatních.

Všechny testované vzorky však měly v rámci britského označování potravin oranžovou barvu právě kvůli zvýšenému obsahu cukru a soli. Britští kolegové srovnali zvlášť také fazole Heinz v klasickém provedení s variantou bez přidaného cukru, v níž je použito sladidlo steviol-glykosid. Nepřislazený produkt obsahoval sotva polovinu cukrů v porovnání s běžnou verzí. Bylo v něm 139 kcal na jednu porci oproti 162 kcal u slazených fazolí a obsahoval rovněž o čtvrtinu méně soli. Chcete-li snížit obsah soli ve svém jídelníčku, pozorně čtěte informace na obalech a omezte konzumaci konzervovaných potravin obecně.

Související články