poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V Rakousku odhalili podvod s označováním původu roušek

16.3.2021

Rakouští zákazníci dostanou zpět peníze za roušky, které rakouský výrobce vydával za místní, ale nechal je vyrobit v Číně.

Rakouský společnost Hygiene Austria inzerovala a prodávala roušky, o kterých tvrdila, že jde o rakouský výrobek. Některé z nich však byly vyrobeny v Číně a jejich certifikace rovněž pocházela ze zahraničí. Zákazníci, kteří si roušky pořídili, se mohou obrátit na obchody nebo lékárny, kde je koupili. Budou jim vráceny peníze, nebo dostanou jiné roušky. Důvodem je skutečnost, že informace od výrobce byly zavádějící a zmátly klienty. Spotřebitel nemusí zakoupené roušky přinést, stačí mít příslušný daňový doklad, ze kterého bude jasné, že je skutečně zakoupil.

Podle spotřebitelské organizace VKI se nejedná o zpochybnění kvality, nýbrž o princip, na kterém stojí pravidla férového obchodu – nesprávné označení původu lze právně chápat jako klamavou reklamu, ačkoliv pro něj neexistují jednoznačné požadavky týkající se všech výrobků na trhu.Evropská legislativa tento typ otázek řeší pouze evropským nařízením o zdravotních tvrzeních. Jasná pravidla by přitom prospěla i samotným výrobcům.

Samotná kvalita roušek společností Hygiene Austria vyrobených v Číně zatím nebyla srovnána s jakostí rakouských výrobků.

Související články