poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Do jakého materiálu balit potraviny?

19.3.2021

Voskované plátno se vyrovná ostatním materiálům k balení potravin v domácnosti, lépe je ochrání a je mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí, ukázaly výsledky britského testu.

Spotřebitelská organizace Which? srovnala voskované plátno určené k balení potravin, kompostovatelnou a běžnou potravinářskou folii a recyklovatelný a běžný alobal. Voskované plátno udrželo nakrojené jablko ve svěžím stavu nejlépe a nejdéle, následovaly potravinové fólie a zcela pohořely alobalové vzorky. Citron ochránily před oschnutím víceméně všechny vzorky. O dobrou kvalitu sendviče ve školní brašně se také postaraly dobře všechny výrobky. Pach vařeného rybího filé v chladničce udržely uvnitř balíčku voskované plátno a běžná potravinová folie.

Vítězem testu se stalo voskované plátno (vzorek Bee's Wrap) díky snadnému použití a schopnosti udržet potraviny čerstvé. Bývá dražší, ale vyplatí se, protože jej lze používat opakovaně, vydrží delší dobu a snižuje domácí odpad. Je většinou vyrobeno z organické bavlny napuštěné jojobovým olejem, borovicovou pryskyřicí a včelím voskem. V rukou změkne a snadno jej utěsníte nebo spojíte jeho koraje, nezamotává se a dobře do něj zabalíte i malé kousky. Rychle a dobře se omývá a schne, nenasakuje pachy. Můžete je opakovaně používat po dobu až jednoho roku, pak lze snadno navoskovat v domácích podmínkách. Neobsahuje plasty a je kompostovatelné. Je použitelné v chladničce i v mrazničce, ale nikoliv v mikrovlnné nebo klasické troubě. Není vhodné na syrové maso nebo ryby, aby nedošlo ke křížové kontaminaci.

Kompostovatelná potravinová fólie funguje stejně jako běžná fólie – dobře přiléhá a okraje se na sebe lepí samy, nelze ji použít v troubě, můžete ji však kompostovat i v domácích podmínkách. V testu byl vzorek značky Lakeland.

Na trhu je rovněž zcela recyklovatelný alobal. Suroviny použité k výrobě testovaného vzorku (rovněž Lakeland) byly spíše sbírány než těženy, což podle výrobce snižuje spotřebu energie při výrobě o 95 % ve srovnání s tradičními výrobky. Lze jej použít stejným způsobem jako obyčejný alobal – nemůže do mikrovlnky, ale smí do mrazáku i běžné trouby. Je však na rozdíl od běžných výrobků recyklovatelný.

Do srovnání byly zahrnuty také klasické potravinové fólie a alobal značky Tesco. Oba výrobky byly levnější než ekologické produkty a jejich použití se řídí stejnými pravidly a omezeními. Likvidace je však komplikovanější a nejsou šetrné k životnímu prostředí.
 

Související články