poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ceny Velkého bratra 2020 byly rozdány

22.3.2021

Anticeny pro největší slídily Big Brother Awards letos obdrželi Ministerstvo zdravotnictví, dodavatel sledovacích systémů, dva poslanci a profesor ekologie. Cena za podporu práv jednotlivce byla udělena ústavní soudkyni.

Nevládní organizace Iuridicum Remedium vyhlásila výsledky 16. ročníku Cen Velkého bratra (Big Brother Awards) v pátek 12. března 2021. Porota sestávající z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů, mezi nimiž byla i ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová, rozhodla ve čtyřech kategoriích.

Cena pro dlouhodobého slídila byla udělena Ministerstvu zdravotnictví za sérii pochybení při zacházení s osobními údaji obyvatel v době pandemie covid-19, například za návrh sdílení lokalizačních údajů mobilních operátorů s hygieniky, nařízení k nezákonnému předávání údajů o osobách v karanténě policii nebo úniky dat z registračních formulářů k testování a očkování.

Cenu pro úředního slídila obdrželi poslanci Monika Červíčková a Jiří Mašek z hnutí ANO za návrh uložit prodejcům předplacených SIM karet povinnost získávat od zákazníků osobní údaje, které by následně předávali operátorům, u nichž by byly na vyžádání k dispozici policii a zpravodajským službám. Návrh byl odůvodněn bojem proti závažné kriminalitě a terorismu a měl být začleněn do novely zákona projednávané ve sněmovně. Podle poroty by však požadované zrušení anonymity předplacených SIM karet bylo nepřiměřené. Existuje mnoho jiných nástrojů, jak utajit identitu komunikujících osob, například šifrováním nebo nákupem SIM karet v zahraničí.

Cenu pro firemního slídila získala česká společnost Cogniware vyvíjející systém, který obsahuje moduly na vyhodnocování důkazů pomocí umělé inteligence, rozpoznávání podle hlasu a podle tváře či rozpoznávání věku či emocí. Problematický není samotný nástroj, nýbrž politika výrobce. K jeho zákazníkům patří nejen česká policie, ale i nedemokratické země Blízkého východu. Lze předpokládat, že produkty jsou používány k porušování lidských práv. Cena má upozornit na skutečnost, že komerční sektor není vždy eticky spolehlivý a v případech, jako je tento, je vývoj nástrojů se sporným využitím financován také státními prostředky.

Výrokem Velkého bratra se stalo facebookové vyjádření profesora Jaroslava Flegra z října 2020: „Myslím, že za situace, jako je ta dnešní, je nutné navíc na přechodnou dobu omezit i ochranu soukromí. Konkrétně, státním orgánům by mělo být povoleno využívat neanonymizovanou informaci o poloze jednotlivých osob z mobilních telefonů i bankovních transakcí.“ Takové jednání by silně zasáhlo soukromí a v demokratické zemi, jako je Česká republika, by nebylo dostatečně efektivní. Sledování zavedené pro jeden účel se podle poroty často dále rozšiřuje.

Vítězem pozitivní ceny Edwarda Snowdena za ochranu soukromí jsou dvě disentní stanoviska ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové k nálezům Ústavního soudu ve věci ochrany soukromí. Ta jako jediná nesouhlasila s posouzením návrhu na zrušení české právní úpravy týkající se plošného shromažďování metadat o elektronické komunikaci a s dalšími dvěma kolegy se vymezila proti nálezu o návrhu na zrušení ustanovení zákona o zdravotních službách, který upravuje fungování tzv. zdravotních registrů. Porota ocenila důraz na ochranu jednotlivce a jeho práv. Kateřina Šimáčková se rozhodla s ohledem na zachování soudcovské nezávislosti ocenění nepřijmout.

Původní zprávu s vyjádřením ke každé ceně, reakcemi oceněných a dalšími informacemi najdete zde

Související články