poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uhlíková stopa online nákupů odpovídá cestám z Hamburku do Moskvy

23.3.2021

Němečtí vědci vypočítali uhlíkovou stopu vráceného zboží při nákupech na internetu. Jeho výše byla závratná už v roce 2018. Zákazník přitom platí v ceně zboží i náklady prodejce na jeho vrácení.

Objem internetových nákupů stále stoupá. Rostou s ním také problémy spojené s dopravou zboží, a to nejen od prodejce k zákazníkovi, ale i zpět v případech, kdy je nutné jej vrátit. Přeprava má dopad na životní prostředí. Výzkumný tým Returns Management na univerzitě v německém Bambergu se tomuto tématu věnuje již řadu let. Podle jeho výpočtů bylo v roce 2018 přepraveno 280 milionů zásilek s vráceným zbožím, což je 532 zásilek za minutu, a to v čase před koronavirovou krizí.

Pouze vrácením se tak v roce 2018 vyprodukovalo přibližně 238 000 tun ekvivalentu CO2. Stejný dopad na životní prostředí by měla cesta 2 200 automobilů z Hamburku do Moskvy (4,6 milionu kilometrů). Pro Rakousko nejsou podle spotřebitelské organizace VKI známa konkrétní čísla, ale tamější nákupní chování je srovnatelné s německým, tudíž i jeho důsledky nebudou odlišné.

Univerzitní tým z Bambergu upozornil i na další věc: vrácení zboží stojí peníze. V Německu se jedná v průměru o 11 eur, které jsou započítány do prodejní ceny. Zákazníci nejčastěji vrací oblečení a obuv.

Možnost nakupovat na dálku je při současné pandemii velkou výhodou. Je však nutné zvažovat i ekologické dopady neustálého objednávání, soustředit se na skutečně potřebné věci a nenakupovat pouze z nudy.

Související články