poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Do EU stále míří mnoho závadného zboží

25.3.2021

Evropská komise oznámila, že v roce 2020 bylo do systému rychlého varování EU známého jako SafetyGate podáno více než 2200 oznámení o nepotravinářských výrobcích, které nesplňovaly bezpečnostní požadavky. Nejčastěji šlo o hračky, elektroniku nebo doplňky pro motoristy.

Zpráva ukazuje, že kontrolní orgány jednotlivých zemí musí nadále přísně sledovat trh. Podle evropské spotřebitelské organizace (BEUC) a organizace The European Consumer Voice in Standardisation (ANEC) jsou oficiální čísla oproti realitě nejspíše ponížena. Velká část nebezpečného zboží může zůstat neodhalena.

Bezpečnostní předpisy EU vznikly před dvaceti lety a neodpovídají současnosti, kdy lidé nakupují online a chytrá elektronika nabírá na popularitě. Přísnější pravidla pro dozor nad trhem a shodou výrobků je třeba rozšířit na všechno spotřební zboží a vytvořit celoevropskou databázi nehod a úrazů, což by podpořilo další právní kroky konkrétními důkazy a přispělo k standardizaci a zvýšení bezpečnosti.

Bezpečností výrobků se zabývá chystaná letošní novela příslušného evropského zákona. O diskuzi na toto téma jsme vás informovali zde

Související články