poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ani s rybami by se to nemělo přehánět

5.4.2021

Přehnaná konzumace ryb může kvůli obsahu rtuti škodit organismu. Na druhou stranu ryby patří k nejzdravějším potravinám, pokud si na nich pochutnáváte střídmě a nepřekračujete doporučená množství.

Ryby jsou důležitým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ty chrání před kardiovaskulárními chorobami a jsou nezbytné pro správný vývoj organismu. Obsahují však také rtuť z řek, moří a oceánů. V nadměrném množství je tato látka silně toxická. Jak upozornila organizace Test-Achats, nejhorší je methylrtuť, která tvoří 90 % celkového množství rtuti v rybách.

Obsah rtuti ovšem není důvodem k vyřazení ryb z jídelníčku, protože je omezen zákonem určenými normami a prahová hodnota v praxi nebývá překročena. Ryby patří k nejprospěšnějším potravinám a výhody jejich konzumace převažují nad nevýhodami. Je však důležité dodržovat míru a řídit se doporučením odborníků.

Konzumujte spíše menší ryby než větší predátory.. Jezte konzervované ryby. Rybu si dopřejte 1–2 dny v týdnu. Střídejte libové a tučné ryby a ochutnávejte různé druhy.

Dodržování doporučení je zvláště důležité u dětí, u nichž může nadměrné vystavení rtuti způsobit zdravotní problémy. Porce dětí od 9 let a dospělých by měla být 120–130 g v syrovém stavu. Porce ryby u dětí ve věku 1–3 roky je 32,5–65 g, předškolní děti (3–6 let) mají jíst 65–100 g. Těhotné a kojící ženy by se měly vyhýbat masožravým rybám, jako jsou mečoun či štika, nebo nekonzervovanému tuňáku, protože obvykle obsahují podstatně více rtuti než jiné druhy a mohou ohrozit vývoj dětí.

Související články