poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Moderní medové náhražky nepozná ani laboratoř

6.4.2021

Rozdíl mezi pravým a pančovaným medem již těžko odhalí i odborníci, ukázal belgický test. Současné oficiální metody se míjejí účinkem.

Včelí med je po mléce a olivovém oleji třetí nejčastější potravinou, se kterou se podvádí v mezinárodním meřítku. Při prodeji se pak za med velmi často vydává pouhý cukrový sirup. Spotřebitelská organizace Test-Achats testovala 24 vzorků tekutých květových smíšených medů z belgické obchodní sítě a laboratorní závěry v mnohém zklamaly.

Test odhalil mnoho různých nepravostí – od ředění pravého medu sirupem (z kukuřice, třtiny, červené řepy nebo rýže) až po nepravdivé informace o původu nebo složení výrobků. Překvapením bylo zjištění, že nelze odlišit pravý med od náhražky běžně používanými výzkumnými metodami. Na oblíbených prodejních platformách, jako je například Alibaba, jsou jako med nabízeny levné cukrové sirupy, které současné kontrolní metody uznávané evropskými úřady neodhalí. Podvodníci se rychle přizpůsobují každé změně a rychle nachází způsoby, jak vyzrát na kontroly jakosti. Ani opakované analýzy v různých nezávislých certifikovaných laboratořích nedokázaly s jistotou určit pravost testovaných vzorků.

Interpretace výsledků ovšem nezávisí pouze na druhu testu, ale rovněž na zaměření a zkušenostech laboratoře. Čím více testů se v ní provádí, tím bohatší je její databáze údajů o originálních i pančovaných výrobcích. Podle belgických kolegů je nutné vytvořit mezinárodní databázi pravých medů a prostor pro výměnu informací mezi jednotlivými laboratořemi a zavést zákonnou povinnost uvádět zemi původu na obale každého medu na trhu, což by usnadnilo sledovatelnost a ověřování. Z celkového počtu 24 testovaných produktů bylo 18 označeno jako „smíšený med ze zemí EU a ze zemí mimo EU“.

Používat cukrový sirup v potravinách není zakázáno, ale nesmí být označován jako med. Takové podvody poškozují poctivé včelaře i spotřebitele, kteří za své peníze neobdrží přírodní produkt, jaký si přejí. Název „med“ může nést pouze produkt včelí výroby vzniklý ve včelím úlu, bez přidání jiných cukrů a příměsí.

Související články