poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chemie v samoopalovací kosmetice není vždy škodlivá

7.4.2021

Samoopalovací krémy a mléka se obejdou bez škodlivých látek, ale mohou je obsahovat stejně jako jiné kosmetické výrobky. V dánském testu zcela propadla necelá třetina.

Látka dihydroxyaceton (DHA) obsažená v samoopalovacích výrobcích vyvolává chemickou reakci aminokyselin v pokožce a ta se zbarví jako po pobytu na slunci. Na rozdíl od slunečního záření probíhá tento proces ve vnějších vrstvách pokožky, opálení proto nevydrží dlouho a časem se smyje.Samoopalovací krémy a mléka lze nanášet na velkou část těla a v několika vrstvách. To znamená, že je jim pokožka vystavena dlouhou dobu. Riziko vstřebání škodlivých chemikálií je proto větší.

Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk zkoumala složení uvedené na obale 30 samoopalovacích přípravků. Devět z nich získalo nejlepší hodnocení, protože neobsahovalo žádné problematické chemikálie. Nebyly v nich vonné látky, alergenní konzervační složky ani endokrinní disruptory. 13 produktů obsahovalo parfémy, které mohou vyvolat alergie, nebo látky poškozující životní prostředí. Osm vzorků obsahovalo endokrinní disruptory včetně parabenů, kyseliny salicylové, benzylu salicylátu, BHT a ethylhexylu methoxycinnamátu. Endokrinní disruptory narušují hormonální rovnováhu v organismu. Jednotlivé produkty jsou samy o sobě sice bezpečné, uškodit však mohou při vzniku koktejlového efektu, když se spojí s nechtěnými látkami z jiných výrobků.

Výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články