poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test kufrů: Nejchoulostivější částí jsou kolečka

9.4.2021

Skořepinové kufry jsou méně odolné proti nárazu než výrobky s měkčím povrchem. Nejvíce problémů se v německém testu odhalilo v oblasti koleček., Po nerovném povrchu se nejlépe pohybují cestovní tašky se dvěma kolečky. V teleskopických madlech některých výrobků byly odhaleny nežádoucí látky.

Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala sedm skořepinových a sedm měkkých kufrů a čtyři cestovní tašky. Všechny měly kolečka, objem se pohybovaval okolo 100 l. Nejdražší výrobek stál 880 eur (Rimowa), nejlevnější 70 eur (Tchibo). Pouze sedm prošlo všemi mechanickými zkouškami bez poškození.

Pády a nárazy poškodily nejvíce tvrdé kufry (nejhůře dopadly Tourister Airconic a Sagenta) a nejméně tašky. Vždy se jednalo o kolečka a oblast kolem nich. Předchozí spotřebitelské testy ukázaly, že malé skořepinové kufry vhodné jako příruční zavazadlo jsou naopak o něco odolnější než ty měkké.

Delší cesta po nerovném povrchu byla pro některé modely velkou výzvou, kolečka se uvolňovala a v několika případech dokonce utrpěla tvrdá skořepina. Dobrého standardu 10 km bez poškození nedosáhly výrobky American Tourister, Stratic, Travelite, Titan a Real, zato kufry značek Samsonite, Rimowa i cestovní tašky od Jack Wolfskin a Thule zvládly dokonce prémiových 50 km. Dobrou zprávou pro spotřebitele je, že kolečka i teleskopická madla kufrů i cestovních tašek lze nechat vyměnit. Tašky mají na rozdíl od kufrů jen dvě kolečka, proto lépe zvládají nerovný terén, lépe se také zvedají, když je nutné je přenést přes překážku.

Tři kufry obsahovaly nadměrné množství škodlivých látek. V teleskopických madlech vzorků od značek Stratic, Titan a Thule kolegové našli polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), z nichž některé mohou způsobit rakovinu.

Související články