poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ve Velké Británii recyklují roušky

14.4.2021

Ve Spojeném království začali používat speciální nádoby na použité jednorázové roušky. Usnadní to jejich recyklaci a přispěje k ochraně životního prostředí.

Ve 150 obchodech se zbožím pro domácnost řetězce Wilko lze odevzdat použité jednorázové roušky. Program probíhá ve spolupráci s recyklačními společnostmi ReWorked a Scan2Recycle, byl zahájen 1. dubna 2021 a bude trvat tři měsíce.

Roušky jsou po třídenní karanténě recyklovány spolu s dalším plastovým odpadem. Vzniklá hmota bude použita jako surovina k výrobě venkovního nábytku, stavebních materiálů nebo přepravních palet.

Projekt má za cíl usnadnit odkládání znehodnocených roušek a přispět k řešení otázky zvýšeného množství odpadu z ochranných prostředků během pandemie. Společnost TerraCycle specializující se na nakládání s odpady také nabízí k prodeji kontejnery určené pro použité jednorázové roušky nebo jednorázové rukavice, aby pak mohly být vhodným způsobem recyklovány. Jednorázové roušky obsahují různé materiály, jejich recyklace není jednoduchá, a proto nepatří do běžných kontejnerů na tříděný odpad. Není-li k dispozici speciální nádoba, doporučuje se je vyhazovat do směsného odpadu, připomněla spotřebitelská organizace Which?

Související články