poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Telefony LG končí, jejich aktualizace zatím ne

19.4.2021

Společnost LG přestává vyrábět smartphony. Aktualizace stávajících přístrojů bude nejspíše pokračovat dva až tři roky.

Korejská firma LG v létě 2021 ukončí již dvacetiletou výrobu chytrých telefonů. Podle oficiálního prohlášení se více soustředí na jiné oblasti, jakými jsou elektrické automobily, chytrá domácnost, robotika, umělá inteligence nebo vývoj 6G. Ačkoliv mobily LG často přicházely se zajímavými inovacemi a v našich testech se jim často dařilo, podíl na trhu s telefony byl stále menší.

Smartphony LG budou s největší pravděpodobností dále aktualizovány. Pokud vlastníte prémiový model řady G, V, Velvet nebo Wing (uvedené na trh v roce 2019 nebo později), můžete se dle vyjádření výrobce spolehnout na údržbu softwaru po další tři roky.

U levnějších modelů se aktualizací dočkají produkty vyrobené od roku 2020 (řada K a Stylo). Půjde ovšem pouze o dva roky. Společnost LG zmiňovaným produktům slibuje zajistit nejnovější operační systém. To znamená, že pokud má váš prémiový telefon LG v současné době Android 10, v době ukončení podpory bude mít Android 13, a jde-li o střední třídu, tak skončí u systému Android 12.

LG nemá na svém webu stránku věnovanou aktualizacím, čímž se odlišuje od většiny jiných značek. Obvykle zaostává s aktualizací operačního systému. Po oznámení o ukončení výroby se na korejském webu značky objevila zmínka o „vybraných modelech“, jejichž operační systém bude aktualizován na Android 12. Není známo, kdy se tak stane, a zda to platí rovněž pro evropské uživatele. Zůstává nejasné, jak dlouho budou vydávány menší bezpečnostní aktualizace. Německá organizace Stiftung Warentest upozornila, že společnost LG neodpověděla jasně na otázku, dokdy budou k dispozici náhradní díly.

LG bude i nadále prodávat nové telefony až do poloviny letošního roku, nejspíše za sníženou cenu. Máte-li o ně zájem, kupte si model, u kterého výrobce slibuje tříletou podporu, doporučila britská spotřebitelská organizace Which? Počítejte však s tím, že podle výrobce budou aktualizace záviset na distribučním plánu Googlu a dalších faktorech, jako je výkon přístroje či kompatibilita. To znamená, že slibovaný způsob a stupeň podpory není zaručený, a to bez ohledu na vaši volbu.

Související články