poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přemíra cukru v dospívání zhoršuje schopnost učení i paměť

21.4.2021

Každodenní příjem nápojů slazených cukrem během dětství a dospívání zhoršuje schopnost učení a paměť v dospělosti. Důvodem mohou být bakteriální změny ve střevech, ukázala studie na hlodavcích.

Nadměrná konzumace cukru způsobuje obezitu nebo choroby srdce. Méně známá je skutečnost, že ovlivňuje vývoj dětského mozku, přesněji hipokampu, který je důležitý pro učení a paměť. Údaje z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ukazují, že děti a dospívající ve věku 9–18 let běžně překračují doporučená množství kalorií, přičemž většina energie pochází z nápojů slazených cukrem.

Vzhledem k úloze, kterou hipokampus hraje v různých kognitivních funkcích, a skutečnosti, že se tato část mozku vyvíjí dlouho, se týmy univerzit v Georgii a Jižní Kalifornii snažily na potkanech zjistit, jak může být ovlivněna přílišným množství cukrů. Došly k závěru, že hlavním důvodem k oslabení funkcí hipokampu jsou změny, které cukr vyvolává v bakteriálním osazení střeva.

Do organismu zvířat byly experimentálně vpraveny bakterie, jimž přítomnost cukru prospívá. Čím větší bylo množství příslušných bakterií, tím hůře se hlodavcům dařilo vypořádat s běžnými pokusnými úkoly, při kterých je nutné zapojit hipokampus. Problém byl rozeznat nové předměty a skutečnosti, nikoli však již známé objekty nebo situace.

Další analýzy zjistily, že vysoká spotřeba cukru vede ke zvýšení hladiny parabakterioidů ve střevním mikrobiomu, což je souhrnný název pro více než 100 miliard mikroorganismů v gastrointestinálním traktu. Vědci zvýšili množství parabakterioidů v mikrobiomu potkanů, kteří nikdy nekonzumovali cukr.

Zvířata následně vykazovala poruchy jak při plnění úkolů závislých na funkci hipokampu, tak při ostatních, do kterých se hipokampus nezapojuje.

Další výzkumy budou mít za cíl ukázat, jakými cestami tyto zjištěné vlivy probíhají, a také to, jaké vnitřní prostředí potřebuje mozek, aby mohl zdravě růst, jak uzavřeli svá zjištění odborníci ve studii zveřejněné v odborném časopise Translational Psychiatry.

Související články