poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prach utřete nejlépe utěrkou z mikrovlákna

28.4.2021

Nejlépe setřou prach prachovkové hadříky z mikrovlákna, ukázal německý test. Lze je prát a vydrží tak velmi dlouho, aniž by jejich výkonnost klesla. Jsou tak rovněž nejekologičtější volbou.

Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala deset elektrostatických prachovek s delší rukojetí a šest prachovek v podobě hadříku. Prověřila jednoduchost manipulace a schopnost zachytit a udržet prach při použití na různém typu povrchu. Podle výsledků je mezi elektrostatickými prachovkami s rukojetí nápadný rozdíl v účinnosti. Dobře čistí pouze dva modely velkých značek. Čtyři produkty privátních značek obchodních řetězců si vedly dobře, tři selhaly. Devět vzorků tohoto typu mělo jednorázový potah, který je po znečištění třeba vyměnit za nový. Pouze jeden vzorek měl pratelný potah. Jeho výsledky však nebyly příliš dobré.

Většina elektrostatických prachovek s rukojetí předvedla průměrné vlastnosti i na hladkém povrchu a skoro vůbec si neporadila s prachem na nerovných površích. Pouze jedna jednorázová prachovka z umělého peří v sobě dobře udržela setřený prach, protože její vlákna byla impregnována minerálním olejem a voskem. Ani ta se však nevyrovnala látkovým prachovkovým hadříkům.

Prachovky z mikrovláken si vedly velmi dobře, a to jak jednorázové, tak určené k opakovanému použití. Všechny byly ekologičtější než elektrostatické produkty, protože se při výrobě látkových hadříků spotřebuje mnohem méně materiálu. Nejlépe si poradily s prachem na hladkých površích, zachytily přes 90 % částic a většinu v sobě i udržely. Na nerovném povrchu se osvědčily pouze dvě třetiny. Všechny fungovaly velmi dobře i poté, co prošly 50 pracími cykly.

Moderní látkové prachovky vděčí za svůj úspěch syntetickým vláknům, jako jsou nylon nebo polyester. Mikrovlákno je šedesátkrát jemnější než lidský vlas a vydrží velmi dlouho. Textilie z něj jsou hustě tkané a zároveň měkké a lehké. Při otírání povrchu vytváří statický náboj a přitahuje tak prach i chlupy. Na rozdíl od bavlněných prachovek umí zachycené jemné částice dobře udržet v tkanině.

Nejméně šetrné k životnímu prostředí byly jednorázové prachovky, protože při jejich používání je třeba často měnit potah.

Související články