poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Sociální sítě budou za falešné recenze blokovat účty

29.4.2021

Sociální sítě Facebook a Instagram budou bránit svým uživatelům poskytovat falešné recenze výrobků a služeb. Jejich provozovatel se chystá blokovat činnost osob, které opakovaně zakládají profily a skupiny propagující, povzbuzující a usnadňující tvorbu lživých nebo zavádějících popisů uživatelských zkušeností. Otázkou však je, proč tak činí až po opakovaných výzvách úřadů.

Britský úřad pro ochranu hospodářské soutěže (CMA) důrazně vyzval obě sociální sítě, aby zabránily propagaci klamavých recenzí. Which? a další spotřebitelské organizace včetně dTestu upozorňují na falešné recenze opakovaně. Nejen aktuální názor britského regulátora přiměl Facebook k rychlejšímu a důraznějšímu řešení problému.

Průzkum Which? odhalil již v roce 2018 řadu skupin na sociálních sítích, které jsou ochotné proplatit zákazníkům Amazonu provedený nákup výměnou za pozitivní recenze, nebo prodejce, kteří motivovali běžné zákazníky k zvýšení jejich hodnocení. Přes původní výzvu britského úřadu Facebook nedokázal zastavit obchodování s recenzemi. Nadále existovaly skupiny se stovkami tisíc členů, které generovaly desítky tisíc příspěvků měsíčně. Technologický gigant tak nesplnil své sliby. A proto regulátor nyní zasáhl a požaduje důraznější opatření.

Facebook se již dříve zavázal, že bude identifikovat a vyšetřovat skupiny a stránky propagující lživé recenze. Odstranil 16 000 skupin, které s nimi obchodovaly, a zablokoval nebo zrušil účty těm, kdo skupiny vytvořili. Provedl příslušné změny ve svých systémech, které mají kontrolu zefektivnit. Snaží se také uživatelům bránit v úspěšném vyhledávání skupin a stránek tohoto druhu. Ale je zřejmé, že to nestačí.

Podle vyjádření CMA má Facebook povinnost udělat vše pro to, aby zcela zastavil obchodování s takovým obsahem na svých platformách. Po zásahu úřadu začala společnost provádět významné změny, ale trvalo jí to déle než rok. Britská vláda nyní zřizuje zvláštní orgán, který bude dohlížet na provoz a chování sociálních sítí a dalších digitálních platforem. Bude označován zkratkou DMU (Digital Markets Unit) a stane se součástí CMA od jara 2021.

Falešným recenzím se dlouhodobě věnuje i dTest. Již v roce 2014 realizoval průzkum, jehož cílem bylo zjistit zkušenosti českých spotřebitelů s recenzemi na výrobky a služby. Dotazníkového šetření se tehdy zúčastnilo 3409 respondentů. A co prozradily výsledky? Internetové recenze a zkušenosti příbuzných a známých jsou podle průzkumu pro většinu spotřebitelů nejdůležitějším zdrojem informací při rozhodování o nákupu určitého výrobku či služby. 96 % respondentů uvedlo, že před pořízením výrobku či služby vždy či občas vyhledávají recenze jiných spotřebitelů. 95 % z nich vyhledává tyto recenze na internetu. Lidé nejčastěji vyhledávají recenze na speciálních srovnávačích cen (Heuréka.cz, Zboží.cz), dále na internetových stránkách prodejců zboží a poskytovatelů služeb či na zpravodajských serverech.

Dvě třetiny spotřebitelů uvedly, že se na internetu setkaly s recenzí, kterou pokládaly za nevěrohodnou, a necelá třetina respondentů si myslí, že jsou online recenze využívány ke konkurenčnímu boji mezi podnikateli. 47 % z těch, kdo vůbec nevyhledávají spotřebitelské recenze, tak činí proto, že jim nedůvěřují. Domnívají se, že recenze mohou být zmanipulované výrobci nebo nevypovídají o skutečné kvalitě výrobku.

Související články