poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test antiperspirantů: Zápach potlačí, pocení nezastaví

30.4.2021

Všechny antiperspiranty účinně neutralizují zápach potu, ale neumí vždy dobře zmírnit samotné pocení, ukázal španělský test. Nehraje roli, zda jde o sprej nebo kuličkový produkt. Kvalitní výrobky nejsou vždy drahé.

Antiperspirant má za úkol snižovat tvorbu potu a potlačovat jeho nepříjemný zápach. Spotřebitelská organizace OCU ověřila účinnost 10 antiperspirantů. Sledovala také, zda zanechávají skvrny na oblečení nebo obsahují problematické složky. Čtyři výrobky měly formu spreje, v šesti případech šlo o kuličkový antiperspirant. Patřily k velkým známým značkám nebo k privátním značkám obchodních řetězců.

Všechny výrobky si poradily se zápachem. Navzdory solím hliníku, které mají bránit tvorbě potu, však nedokázaly dostatečně dobře bránit pocení. Informace na všech obalech splňovaly většinu zákonných požadavků, ale na některých chybělo upozornění, že produkt může dráždit pokožku. V několika případech scházel kontakt na výrobce či distributora.

Šest kuličkových vzorků nezanechalo na textiliích téměř žádné viditelné stopy, ale po čtyřech aerosolech zůstávaly znatelné stopy. Naštěstí všechny skvrny šly snadno a dobře vyprat. Tvrzení na obale, že výrobek nezanechává fleky, tedy nelze příliš věřit.

Deodoranty a antiperspiranty zůstávají v kontaktu s pokožkou po mnoho hodin. V důsledku toho se může stát, že některé složky způsobí alergie nebo podráždění. Nejčastěji jsou to alergenní vonné složky, které se vyskytovaly v 8 z 10 vzorků. Test však neodhalil žádné konzervační látky ovlivňující hormonální rovnováhu organismu.

U devíti výrobků obal svou velikostí odpovídal obsahu, jen jeden měl navíc kartonovou krabičku. Procento produktu, který zůstane v obalu a nelze jej použít, bylo podstatně vyšší u kuličkových antiperspirantů (3,6–12 %) než u sprejů (0,2–2,6 %).

Antiperspiranty nebyly moc drahé. Nejvýhodnější poměr mezi účinností a cenou nabídly kuličkový Deliplus Aloe a sprej Dove.

Související články