poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Náhradní náplně v drogerii jsou výhodnější a ekologičtější

3.5.2021

Použití náhradních náplní drogistických přípravků je šetrnější k životnímu prostředí – spotřebuje se při něm méně plastů a ušetří se na dopravě. V obchodech nebývají na očích, ale vyplatí se je hledat.

Princip je jednoduchý – koupíte si klasické balení produktu a po spotřebování obsahu ho doplňujete z náhradního, zpravidla měkkého obalu. Britská organizace Which? testovala náhradní náplně 12 oblíbených drogistických prostředků. Do průzkumu zařadila výrobky pro osobní péči i čisticí přípravky. Zaměřila se na jejich ceny, balení a informace na obalech.

Téměř všechny vzorky (11 z 12) byly v přepočtu na 1 ml levnější než jejich protějšky v klasickém balení, v jednom případě dokonce o 44 %. Všechny byly vyrobeny z menšího množství plastu, ale jen 4 obaly byly recyklovatelné běžným způsobem. 5 obalů nebylo možné jednoduše vhodit do kontejneru na plasty, zatímco klasické balení stejného přípravku ano.

Odborníci se však shodují, že menší spotřeba běžných balení díky používání těch náhradních je z ekologického hlediska lepší i v případě náročnější recyklace obalu k doplnění. Důvodem je snížená potřeba dopravy. Náhradní balení bývají měkká a v podobě sáčku. Na stejnou plochu se jich tak vejde mnohem více a jsou podstatně lehčí, je pro ně tudíž třeba méně přepravních prostředků.

Výzkum ukázal, že 30 plastových balení některých produktů zaplní zhruba stejné množství přepravního prostoru jako 840 měkkých náhradních balení a jeden nákladní vůz měkkých balení se objemově rovná 15–25 nákladním vozům klasických obalů. Ještě výhodnější a ekologičtější jsou náhradní balení s koncentrovanými produkty.

Nejoblíbenější bývají náhradní balení tekutých mýdel na ruce – koupilo si je 26 % dotázaných. Stoupá zájem o plnitelné prostředky na mytí nádobí, šampony nebo čisticí prostředky ve spreji.

Někdy je obtížné najít náhradní náplně v regálech obchodů. Z jejich obalů také není vždy jasné, že je uvnitř stejný produkt jako v klasickém balení. Na běžných obalech zase chybí upozornění, že lze zakoupit náhradní náplň. Na pěti výrobcích v testu nebylo uvedeno, zda je lze recyklovat. Přes tyto problémy se zákazníkům vyplatí vyhledávat náhradní náplně, ať už v kamenném obchodě nebo na internetu.

Související články