poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Víte, jak prodloužit životnost pratelným plenkám?

4.5.2021

Správná péče o opakovaně použitelné dětské plenky může prodloužit jejich životnost. Naši britští kolegové nabídli osm typů, jak s plenkami zacházet.

Dobře udržované pratelné plenky vydrží déle, což ušetří rodičům peníze a prospěje životnímu prostředí. Lze je pak použít i pro další děti. Rady, jak udržet plenky dítěte v co nejlepším stavu, nabídla spotřebitelská organizace Which?

Postupujte podle instrukcí výrobce. Pokud se jimi nebudete řídit, může dojít k rychlejšímu opotřebení a zneplatnění záruky. Praní při vysoké teplotě může poškodit některé materiály, proto je důležité dodržovat teplotu doporučenou v návodu k použití. Někteří výrobci také specifikují typ pracího prostředku. Máte-li plenky různých značek, nemusí být vhodné prát je společně.

Nesušte plenky v sušičce. Vysoká teplota v bubnové sušičce může poškodit látku plenek i pružné materiály, stejně jako nepropustné vrstvy. Nejlepší je proto plenky sušit zavěšené na šňůře na volném vzduchu. Ušetříte tak rovněž za spotřebovanou energii. Nemáte-li jinou možnost, zapněte sušičku na co nejnižší teplotu.

Pravidelně plenky perte, nejméně jednou za dva dny. Když budou čekat znečištěné příliš dlouho, může to poškodit materiály, ze kterých jsou vyrobeny.

Nepoužívejte bělidlo ani agresivní odstraňovače skvrn, protože mohou poškodit jemnou látku plenek a pružnost, vybělit vzory nebo barvy a někdy dokonce zneplatnit záruku. Raději pověste plenky po vyprání na sluníčku, které si s některými skvrnami poradí. Pokud nemáte dvorek, zahradu nebo balkon, postačí vám okno.

Nesušte plenky na radiátoru nebo jiném zdroji tepla. Pověšení poblíž tepelných těles uspíší schnutí, ale pokud plenky položíte přímo na ně, může je to poškodit nebo dokonce spálit.

Nepoužívejte aviváž. Změkčovače tkanin snižují savost plenek, protože se usazují ve vláknech absorpční vrstvy. Chcete-li je používat, počítejte s častější výměnou a praním.
Chraňte zapínání. Před vložením plen do pračky spojte suché zipy tak, aby se na ně nemohlo nic zachytit. V opačném případě mohly poškodit další prádlo a kousíčky tkanin, které se do nich zaseknou, sníží účinnost zapínání.
Pozor na ošetřující krémy na zadeček. Některé mohou ulpět na plence a snížit její savost. Když použijete plenkovou vložku, zabráníte kontaktu pleny s krémem a prodloužíte tak její životnost.

Související články