poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Sedm mýtů o mikrovlnce

7.5.2021

Mikrovlnná trouba je běžnou součástí mnoha domácností již desítky let. Přesto se s nimi stále pojí mnoho mýtů a nepravd. Kolegové z britské organizace Which? vyvracejí sedm z nich.

Mikrovlny zabíjejí živiny v potravinách a jídlo je pak méně chutné a méně zdravé. Ve skutečnosti je to naopak – v mikrovlnce si potraviny v porovnání s jinými typy tepelné úpravy zachovají nutriční vlastnosti poměrně dobře. Jde totiž o rychlejší úpravu s menším vypařováním tekutin.

Mikrovlnné záření kontaminuje potraviny, jídlo je pak toxické nebo dokonce radioaktivní. Podle Světové zdravotnické organizace WHO nehrozí žádné nebezpečí, jsou-li mikrovlnné trouby správně používány, a rozhodně nemohou být spojovány s radioaktivitou. Z poškozeného spotřebiče může dojít k úniku omezeného záření, ale je nepravděpodobné, že by bylo škodlivé, natož pak smrtelné. V případě poruchy je však nutné obrátit se na odborníka.

Mikrovlnka způsobuje rakovinu. Podle organizace Cancer Research UK neexistuje žádná souvislost mezi používáním mikrovlnné trouby a zvýšeným rizikem rakoviny.

Mikrovlnka ohrožuje osoby s kardiostimulátorem, protože ovlivňuje jeho činnost a může ho zcela zastavit. Ačkoliv elektromagnetické vlny v zásadě umí změnit nastavení kardiostimulátoru, nemusíte kvůli tomu vyhodit mikrovlnku. Podle NHS a British Heart Foundation stačí udržovat bezpečnou vzdálenost 15 cm od přístroje, ale i když se k němu přiblížíte více, ihned po odstoupení se kardiostimulátor znovu vrátí do původního režimu.

Mikrovlny způsobují šedý zákal, pokud se díváte přímo do trouby. Nebezpečí úniku záření z mikrovlnné trouby je tak nízké, že nemůže vážně ohrozit zrak, a klesá se vzdáleností od spotřebiče. Mikrovlnné trouby jsou dobře utěsněné a mřížky v jejich okénku brání úniku mikrovln. Přístroj nelze zapnout při otevřených dvířkách. Pokud tedy nejde o vadný spotřebič, zdraví očí a kvalitu zraku ovlivnit nemůže.

Je bezpečné vkládat nahřívací polštářky, hračky nebo zahřívací sáčky do mikrovlnky. Výrobci pohankových nebo jiných podobných polštářků tvrdí, že je bezpečné ohřívat tyto výrobky v mikrovlnce. Výrobci mikrovlnek však před touto praxí varují, protože může způsobit poruchu přístroje nebo vyvolat požár. Některé značky dokonce uvádějí, že ohřev takových polštářků zneplatňuje záruku trouby.

Do mikrovlnné trouby lze použít všechny plasty bez BPA. Zahřívání plastů obsahujících endokrinní disruptor Bisfenol-A (BPA) může způsobit jeho únik do potravin. Endokrinními disruptory jsou však také ftaláty a z vědeckého hlediska neexistuje nic jako bezpečná úroveň kontaminace. Mnoho plastových nádob navíc není určeno k silnému zahřívání. Je tedy důležité volit do mikrovlnné trouby nádoby bez BPA a ftalátů, na kterých je jasně uvedeno, že jsou pro takové použití bezpečné. Nejste-li si jisti, můžete se plastům v mikrovlnce zcela vyhnout.

Související články