poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Alternativy plastového zubního kartáčku

18.5.2021

Obyčejný plastový zubní kartáček má řadu alternativ, které jsou vstřícnější k životnímu prostředí. Můžete mít bambusový kartáček, kartáček z kukuřičného škrobu nebo kartáček s vyměnitelnými hlavicemi. Trh se nepřestává vyvíjet.

Pravidelná péče o chrup patří ke každodenním úkonům, ale zubní kartáčky značně zvyšují množství plastového odpadu, ať jsou obyčejné nebo elektrické. Britští kolegové z organizace Which? zjišťovali, čím si čistit zuby, aniž bychom tolik zatěžovali planetu.

Bambusové zubní kartáčky jsou stále dostupnější, jejich výběr roste a cena klesá. Někteří výrobci nabízejí dokonce předplatné, při kterém si zákazník může nechat pravidelně doručovat nový bambusový kartáček až ke dveřím.

Kartáčky z kukuřičného škrobu jsou na trhu novější. Některé lze po odstranění plastových štětin plně kompostovat, protože jsou vyrobeny ze 100 % škrobu. Jiné obsahují 30 % plastu, což je stále lepší než celoplastový výrobek, ale na kompost nepatří.

Zubní kartáčky s vyměnitelnou hlavicí umožňují dlouhodobě používat rukojeť a měnit pouze hlavice se štětinami, čímž se sníží spotřeba plastů a běžný odpad. Rukojeť bývá plastová, hliníková, z nerezivějící oceli nebo bambusu. Hlavice jsou plastové nebo bambusové. Podle výrobních společností může takový kartáček snížit množství použitého plastu za dva roky o 60–80 % ve srovnání s klasickým plastovým kartáčkem, budete-li měnit hlavice každé tři měsíce. I pro tyto kartáčky mají někteří výrobci předplatné.

Péče o dutinu ústní je spojena s velkým množstvím odpadu – tuby od past, obaly ústních vod, zubní nitě a jejich obaly, kartáčky všeho druhu. Problematická je recyklace vyměnitelných hlavic elektrických kartáčků a někteří výrobci mají vlastní programy k jejich sběru a recyklaci.

Existují však inciativy, které se snaží zajistit recyklaci nezávisle na značce nebo koupi konkrétního modelu. Firmy Colgate a Philips spolupracují se společností TerraCycle na recyklačním programu pro téměř všechny plastové výrobky pro péči o ústní dutinu. Recyklační program Oral Care společnosti Colgate má ve Velké Británii více než 740 míst, kde lze odevzdat hlavice elektrických zubních kartáčků, tuby na zubní pasty nebo prázdné krabičky od zubní nitě nezávisle na značce. Nelze tam zatím recyklovat mezizubní kartáčky a existuje řada dalších omezení. Přesto jde o krok vpřed.

Recyklační program Philips Dental Care Recycling Program má naopak 240 sběrných míst pro mezizubní kartáčky a hlavice elektrických zubních kartáčků bez ohledu na značku, ale nikoliv pro obyčejné zubní kartáčky a tuby na zubní pasty.

Související články