poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak chránit oči před obrazovkou monitoru

24.5.2021

Oči lze chránit před škodlivým účinkem monitoru několika jednoduchými způsoby. Nabízíme vám rady francouzského spotřebitelského časopisu 60 millions de consommateurs.

Dlouhodobá a opakovaná práce na počítači, tabletu nebo chytrém telefonu silně namáhá oči. To vede k syndromu suchého oka (sicca syndromu), které se projevuje podrážděním, častějším mrkáním, zarudnutím nebo i bolestmi hlavy. Antireflexní filtry nestačí, protože pro tvrzení výrobců a prodejců dosud nejsou vědecké důkazy.

Noste brýle s ochrannými skly proti modrému světlu. Mohou filtrovat až 40 % záření. Nejúčinnější skla jsou většinou žlutá a používají je hráči videoher.

Snižte jas obrazovky. Snížíte tak intenzitu světla a vaše oči si na silnější záření, které jim škodí, nezvyknou.

Používejte programy a aplikace k automatickému přizpůsobení jasu nebo teploty barev podle denní doby, například F.lux nebo Night Shift. Nepoužívejte elektronická zařízení v úplné tmě, očím to škodí.

Používejte tmavý režim. Černé pozadí vyzařuje méně než světlé a je šetrnější k očím, zejména při slabém osvětlení nebo v noci, protože snižuje kontrast mezi obrazovkou a okolím.

Dělejte přestávku každé dvě hodiny. Pomůžete tak očím obnovit běžný rytmus mrkání, který je nezbytný pro udržování správné vlhkosti. Při práci u obrazovky se mrkání často zpomalí.

Co nejčastěji se na chvíli zadívejte do dálky, nejlépe z okna. Jde o trénink zraku, který je po delší dobu zaostřen na blízkou vzdálenost.

Související články