poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

TikTok musí posílit bezpečnost dětských uživatelů

26.5.2021

Sociální síť TikTok, která je určená ke sdílení krátkých videí, zavádí nová opatření. Novinky mají zamezit přístupu dětí mladších 13 let a neplnoletí uživatelé budou lépe chráněni.

Politiku TikToku začaly oficiálně řešit národní kontrolní orgány jednotlivých zemí EU nebo USA. Podle spotřebitelské organizace Altroconsumo již muselo přes 12,5 milionu italských uživatelů potvrdit, že jim již bylo 13, aby se mohli přihlásit. Celkem bylo odstraněno 400 000 profilů, jejichž majitelé uvedli nižší věk, a dalších 140 000 účtů bylo zrušeno na základě předpokladu o nižším věku podle aktivit uživatele.

Příslušný italský regulátor v lednu 2021 nařídil, aby TikTok okamžitě zablokoval všechny profily, u kterých nelze spolehlivě ověřit věk majitele, a aby trvale a spolehlivě znemožnil přístup mladších dětí ke svému obsahu. TikTok se proto zavázal, že zruší do 48 hodin každý věkově nevyhovující účet, posílí kontrolní mechanismy, vyvine postupy k ochraně uživatelů, vypracuje novou komunikační strategii, která veřejnost poučí o bezpečném používání služeb a o skutečnosti, že platforma není přístupná dětem do 13 let. Bude přitom komunikovat jednoduše a srozumitelně za použití interaktivních a poutavých metody, aby si nezletilí skutečně uvědomili důležitost sdělení.

Ochrana soukromí však není jediným problémem sítě TikTok. Silná kritika se snáší i na její nekalé a agresivní obchodní praktiky. Patří k nim například nutnost poskytnout TikToku neodvolatelnou možnost zdarma používat, distribuovat a reprodukovat vložená videa nebo neférová politika nákupu tzv. virtuálních předmětů za skutečné peníze. Již od ledna 2021 jsou proto účty uživatelů ve věku 13–15 let automaticky soukromé a děti musí zvlášť schválit každého, kdo by je chtěl sledovat, prohlédnout si jejich video nebo k němu přidat komentář. Videa uživatelů do 15 let nově nelze stahovat a 16–17letí k tomu musí dát svůj souhlas.

Související články