poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak odstranit plevel bez pesticidů

27.5.2021

Plevelu na zahradě se lze úplně zbavit i bez použití nežádoucí chemie, která má nepříznivý vliv na floru a faunu v okolí. Přečtěte si rady našich kolegů z dánské organizace Forbrugerrådet Tænk.

Plevelné rostliny jsou divoké druhy, které rostou na záhonech či trávníku bez lidského přičinění. Mohou to být pampelišky, sedmikrásky, kopřivy, bodláky, lopuch, přeslička a mnoho dalších. Některým se líbí, jiní je soustavně hubí. Známým prostředkem proti plevelům jsou pesticidy. Jsou však nejen účinné, ale rovněž škodlivé pro životní prostředí. Pronikají do podzemních vod, škodí ptákům, čmelákům i celému zahradnímu ekosystému, ohrožují zdraví. Lepší je zcela se vyhnout chemickým prostředkům.

Plevel je nejjednodušší odstranit hned na jaře, nejlépe v březnu a dubnu, kdy začíná rašit a je nejjednodušší jej vytrhat. O jeho likvidaci se sice musíte starat průběžně, ale kdybyste se mu začali věnovat až na začátku léta, rostliny budou značně odolnější a mnohem lépe zakořeněné. Rozhodně musí pryč dříve, než odkvetou a vytvoří semena, kterými se dále rozmnožují. Víceleté plevelné druhy musíte odstranit i s kořenem. Mulčovací kůrou nebo půdopokryvnými rostlinami snadno zabráníte růstu jednoletých plevelů. Pomůže rovněž speciální zahradnická textilie.

Odstraňování rostlin prorůstajících mezi dlaždicemi a kameny cest, dvorků nebo teras je pro mnoho majitelů náročný úkol, ale i v takových případech se obejdete bez pesticidů. Můžete použít tenký ostrý rýč nebo motyčku, čistič spár a venkovních ploch, odstraňovač plevele nebo vypalovač trávy, ale na trhu je řada dalších nástrojů. Náročnější může být odstranění mechu ze zahrady. Pomohou obyčejné hrábě, kterými jej vytrhnete a shrabete. Zlepšíte tak podmínky pro růst ostatních rostlin.

Související články